נאום רה"מ בקונגרס: קרי יהיה "מחוץ לעיר"

המשבר עם הממשל האמריקני הולך ומחריף: מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי קיימת סבירות גבוהה שמזכיר המדינה האמריקני לא ינכח בנאומו של נתניהו בקונגרס. עם זאת לא ברור היכן ישהה: "אנחנו עדיין מתכננים את לוח הזמנים שלו"

קרי ונתניהו, ארכיון (רויטרס)

עוד אישיות אמריקנית בכירה לא תנכח בנאום נתניהו בקונגרס: לאחר שבממשל האמריקני מתחו ביקורת חריפה על כך שהנאום לא תואם עמם מראש, עוד ועוד בכירים במפלגה הדמוקרטית מודיעים על כוונתם שלא להיות נוכחים כשראש הממשלה יופיע בפני בית הנבחרים. כעת מצטרף לרשימה הדיפלומט הבכיר ביותר בממשל, מזכיר המדינה ג'ון קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתדרוך לעיתונאים שקיימה הערב (חמישי) דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי, היא התייחסה לשאלה שהפנתה אליה כתבת באשר לכוונתו של קרי להשתתף בנאום: "כבר הבהרנו שאין תכניות שהשניים יקיימו פגישה, אני חושבת שקיימת סבירות גבוהה שמזכיר המדינה יהיה מחוץ לעיר, דבר שלא מפתיע אף אחד מכם בגלל נסיעותיו התכופות. אבל אנחנו עדיין מתכננים את לוח הזמנים שלו".

הכתבים במסיבת העיתונאים ציינו בפני הדוברת את "צירוף המקרים" החריג בכך שגם סגן הנשיא ג'ו ביידן הודיע כי לא יוכל להיות נוכח בגלל נסיבות דומות: "כולנו בילינו ימים וחודשים על מטוסים, זה לא אמור להפתיע אף אחד שהדיפלומט הבכיר נמצא מעבר לים", דחתה סאקי את הטענות.

ראש המל"ל נפגש עם קרי: "האווירה הייתה טובה"

במקביל, נראה שהמשבר עם הממשל האמריקני בנוגע לתוכן נאומו של נתניהו - הגרעין האירני, הולך ומחריף: גורמים אמריקניים בכירים טענו השבוע כי העבירו לאחרונה מסר תקיף לישראל לפיו הם מוטרדים מהדלפת המידע שארה"ב חולקת עמה על ההסכם המתגבש. הם הזהירו כי החלטת נתניהו לפעול בכל העוצמה נגד כל הסכם שיגובש, בעיקר עם נאומו בקונגרס שלא תואם מול הממשל, תפגע באיכות של שיתוף המידע בין שתי הידידות הקרובות.

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

בכך הוציאו האמריקנים "כרטיס צהוב" לישראל - ומתריעים כי המידע הרגיש מתוך המשא ומתן שארה"ב כבר חולקת עם ישראל יצומצם, בשל החשש שבירושלים יעשו שימוש במידע המסווג על מנת לנסות לנגח ולהכשיל את העברת ההסכם בקונגרס.

למרות המתיחות, נפגש הערב ראש המועצה לביטחון לאומי יוסי כהן עם וונדי שרמן, הנציגה האמריקנית הבכירה לשיחות עם אירן. במהלך המפגש, הצטרף לחדר גם מזכיר המדינה קרי. גורם ישראלי הגדיר את הפגישה עם סיומה כ"טובה ויעילה". כהן אף צפוי להיפגש עם מקבילתו האמריקנית, סוזן רייס, ולדון גם עמה בנושא.