נתניהו: "האיומים בחרם על ישראל לא ישיגו את מטרתם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח ביקורת על דבריו של קרי שהזהיר מפני כישלון המו"מ עם הפלסטינים. "הניסיונות להטיל חרם על מדינת ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים", הבהיר נתניהו ואמר כי זה רק גורם לפלסטינים "להתבצר בעמדתם הסרבנית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (א') לדברי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שלפיהם כישלון בשיחות עם הפלסטינים עלול להוביל לחרם על ישראל והבהיר כי "האיומים בחרם על מדינת ישראל לא ישיגו את מטרתם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "הניסיונות להטיל חרם על מדינת ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים. מעבר לכך, הם לא ישיגו את מטרתם. ראשית, הם גורמים לגורמים הפלסטיניים להתבצר בעמדתם הסרבנית ובכך הם מרחיקים את השלום, ושנית, שום לחץ לא יגרום לי לוותר על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ובראשם ביטחון אזרחי מדינת ישראל".

"סיסמאות השלום - אשליה"

דברי נתניהו מצטרפים לביקורת שמתחו היום שרים בממשלה על התבטאויותיו של קרי. "אני מוטרד מעצם הגישה של השר קרי", אמר הבוקר שר השיכון אורי אריאל בפתח ישיבת הממשלה. "הגישה שלו נראית לא מספיק אחראית ולא מספיק הוגנת. ראינו את זה כבר בעניין של טהרן. רוב העם חושב שהגישה של קרי לא מאוזנת ואני חושב שצריך שיהיה פה תיווך הוגן והגון, אחרת זה לא יכול להתקבל".

"אי אפשר לסכן את מדינת ישראל ואי אפשר לאיים עליה בחרמות", הדגיש השר אריאל. "הדיבורים על כך יכולים להביא לסכנות מסוימות. ראינו את זה כבר באזורים שונים פה במזרח התיכון. צריך הרבה זהירות וזה מה שאנחנו עושים, כשראש הממשלה מוביל את הקו".

לגבי התקדמות המגעים המדיניים מול הפלסטינים, אמר אריאל כי בשלב זה אין בשורה חדשה משולחן המשא ומתן. "השרה לבני מונתה על ידי הממשלה לשאת ולתת יחד עם עורך הדין מולכו בהנחיית ראש הממשלה. זה הצוות שמנהל את המגעים ואנחנו ממשיכים. כרגע אין שום תכנית על השולחן".

"ארה"ב - ידידה גדולה" (מתי שרון, פלאש 90)

"נוכל להילחם בניסיונות החרם על ישראל"

"הדברים שאמר מזכיר המדינה ג'ון קרי הם פוגעניים לא הוגנים ובללתי נסבלים", אמר הבוקר השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ. "אי אפשר לצפות ממדינת ישראל לנהל משא ומתן עם אקדח לרקה, תוך שאנחנו דנים בדברים הכי קריטיים לאינטרסים הביטחוניים והלאומיים שלנו. מעבר לכך, הדברים הללו יכולים לפגוע בסיכויי המשא ומתן, כי אם הפלסטינים שומעים על כך שמדינת ישראל תיהרס או תיפגע קשה במקרה של כישלון, זה מגביר את המוטיבציה של הצד הפלסטיני לגרום לפיצוץ ולהכשלת המו"מ".

שטייניץ הוסיף כי "לגבי החרמות, מתגבשת בימים אלה במשרדי תכנית מקיפה למאבק חכם בדה-לגיטימציה ובניסיונות החרם כלפי מדינת ישראל. התכנית כוללת רכיבים של הסברה אך כוללת גם המון רכיבים אחרים של מידע, מודיעין והפעלת עשרות ומאות ארגונים פרו ישראלים. אנחנו יכולים להיאבק בדבר הזה ולצמצם את איומי הדה-לגיטימציה והחרם".

קרי: ארה"ב לא מתכוונת להיות "דון קישוט"

ההתקפות על קרי בישראל מגיעות לאחר שמזכיר המדינה האמריקני קרי התריע מפני חרם על ישראל ודה לגיטמציה עולמית במידה והמגעים עם הפלסטינים יעלו על שירטון. קרי, שנמצא בוועידת הביטחון הבינלאומית במינכן שבגרמניה, טען כי "שגשוג הכלכלה הישראלית הוא אשליה שעלולה להתפוגג אם התהליך המדיני ייקלע למבוי סתום". יחד עם זאת ביקש להישאר אופטימי: "כולי תקווה ואנחנו נמשיך לעבוד על זה".

בנוסף, הדגיש מזכיר המדינה האמריקני כי ארצות הברית לא מתכוונת להיות "דון קישוט" במסגרת מאמציה להשגת ההסכם. "אנחנו עובדים קשה, כי ההשלכות של כישלון אינן מקובלות עלינו", ציין קרי.