בנט נגד קרי: "לא נוותר על הארץ בגלל איומים כלכליים"

נמשכת המחלוקת סביב דברי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהזהיר כי כישלון בשיחות עם הפלסטינים יעמיד את ישראל בסכנת חרם. אחרי ששר הביטחון שיגר היום מסר פייסני לארצות הברית, תוקף שר הכלכלה בנט את בת הברית: "מצפים מידידותינו בעולם לעמוד לצידנו מול ניסיונות החרם האנטישמי נגד ישראל ולא להיות השופר שלהם"

"לא נוותר על הארץ בגלל איומים". בנט וקרי (חן גלילי, רויטרס)

שר הכלכלה מתח הערב (שבת) ביקורת חריפה על דבריו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהזהיר כי כישלון בשיחות עם הפלסטינים עלול להוביל לחרם על ישראל. "אני רוצה להבהיר לכל נותני העצות - עוד לא נולד העם שיוותר על ארצו בגלל איומים כלכליים", קרא בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מצפים מידידותינו בעולם לעמוד לצידנו מול ניסיונות החרם האנטישמי נגד ישראל ולא להיות השופר שלהם", הוסיף יו"ר הבית היהודי. "רק ביטחון יביא יציבות כלכלית, לא מדינת טרור ליד נתב"ג. כך או כך, אנחנו ידענו בעבר ונדע גם היום להישאר חזקים".

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) תקף אף הוא את דבריו של מזכיר המדינה האמריקני. "הדברים היחידים שהינם אשליה הם סיסמאות השלום שמנסה למכור קרי למדינת ישראל - סיסמאות שמכסות על סכנה קיומית למדינת ישראל", אמר. "הפלסטינים לא מאמינים כיצד שפר מזלם לקבל מתווך 'הוגן' שכזה".

"האינטרסים המשותפים גוברים על חילוקי הדעות"  

"ארה"ב - ידידה גדולה" (מתי שרון, פלאש 90)
אחר הצהריים התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון למשא ומתן המדיני וליחסי ישראל-ארצות הברית ובחר במסר פייסני. "יש לנו ולארה"ב ערכים משותפים, אינטרסים משותפים וקשר עמוק שגוברים על חילוקי הדעות", הצהיר יעלון.

שר הביטחון אמר את הדברים במהלך פגישה שנערכה בינו לבין שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל בכנס הביטחון הבינלאומי במינכן. "ארצות הברית היא ידידתה הגדולה ביותר של ישראל, וההערכה שלנו אליה היא עמוקה", אמר יעלון להייגל במהלך פגישתם. בדבריו הדגיש כי למרות הפערים, ישראל תומכת במשא ומתן עם הפלסטינים.

מוקדם יותר באותו הכנס התייחס מזכיר המדינה האמריקני קרי למשא ומתן והתריע מפני חרם על ישראל ודה לגיטמציה עולמית במידה והמגעים יעלו על שירטון. קרי טען כי "שגשוג הכלכלה הישראלית הוא אשליה שעלולה להתפוגג אם התהליך המדיני ייקלע למבוי סתום". יחד עם זאת ביקש להישאר אופטימי: "כולי תקווה ואנחנו נמשיך לעבוד על זה".

"ידידים לא מציבים אולטימטום"

"השגשוג הוא אשליה". קרי, ארכיון (AP)
בנוסף, הדגיש מזכיר המדינה האמריקני כי ארצות הברית לא מתכוונת להיות "דון קישוט" במסגרת מאמציה להשגת ההסכם. "אנחנו עובדים קשה, כי ההשלכות של כישלון אינן מקובלות עלינו", ציין קרי.

לא הכל התייחסו בסלחנות לדבריו של קרי. סגנו של יעלון, ח"כ דני דנון אמר בתגובה לדברים כי "ידידים אינם מציבים אולטימטום לביטחון מדינת ישראל".

"אנו מכבדים את מזכיר המדינה קרי אך לא ננהל משא ומתן עם אקדח מוצמד לרקה", הבהיר סגן שר הביטחון והוסיף: "אם היינו מקבלים החלטות לפי כל התחזיות החרם למיניהם - לא היינו כאן כיום".