קרי מזהיר: "כישלון השיחות עלול להוביל לחרם"

שר החוץ האמריקני התייחס בכינוס ביטחוני במינכן למשא ומתן המדיני והזהיר כי אם יכשלו המגעים עלולה ישראל לעמוד בפני חרם עולמי ודה לגיטימציה. "אנחנו נמשיך לעבוד על זה", הבטיח קרי והדגיש כי שגשוג הכלכלה הישראלית הוא בגדר אשליה שעלולה להתפוגג, אם ייכשל המשא ומתן

"נמשיך לעבוד". קרי, ארכיון (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר היום (שבת) כי הוא ממשיך לקוות שהמאמץ של ממשל אובמה להביא להסכם שלום בין ישראל לבין הפלסטינים, יישא פרי. במקביל, הזהיר כי כישלון השיחות עלול להוביל לחרם עולמי ומסע של דה לגיטימציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, שגשוג הכלכלה הישראלית הוא אשליה שעלולה להתפוגג אם התהליך המדיני ייקלע למבוי סתום. "כולי תקווה ואנחנו נמשיך לעבוד על זה", אמר קרי במהלך ועידת הביטחון במינכן.

עוד הוסיף והדגיש כי ארצות הברית לא מתכוונת להיות "דון קישוט" במסגרת מאמציה להשגת ההסכם. כוונתו היא שאכן קיים סיכוי לשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים. "אנחנו עובדים קשה, כי ההשלכות של כישלון אינן מקובלות עלינו", ציין קרי.

גורם רשמי בארצות הברית אמר השבוע לסוכנות הידיעות רויטרס כי ממשל אובמה מקווה להשלים את הסכם המסגרת כבר בשבועות הקרובים, ולאחר מכן הוא יבקש מהצדדים לנהל משא ומתן על הסכם שלום סופי עד סוף 2014.

אשטון: "היתרון של השלום הוא עצום"

אתמול דווח כי קרי ייפגש היום עם נציגי "הקוורטט", הרביעייה הבינלאומית הכוללת את האו"ם, רוסיה והאיחוד האירופי, כדי לדון בהתקדמות התהליך המדיני ונייר העמדות האמריקני שצפוי להיות מוצג בשבועות הקרובים.

הפגישה צפויה להתקיים בשולי ועידת הביטחון במינכן, שם נמצא גם שר הביטחון משה יעלון שייפגש עם מקבילו האמריקני צ'אק הייגל. לפי שעה לא נקבעה פגישה בין יעלון לבין קרי, זאת לאחר התקרית בה פורסמו הערותיו של יעלון שכינה את קרי "אובססיבי ומשיחי".

"היתרון של השלום - עצום". אשטון (AP)
"הפגישה תתקיים ברגע מכריע שבו צריכות להתקבל החלטות אמיצות", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון שאישרה את השתתפותה בפגישה. "היתרון של השלום עבור הישראלים והפלסטינים הוא עצום".

"כולי תקווה שביחד נוכל לגרום להחלטות האלה להתממש ושנוכל להמשיך לעבוד יחד במשא ומתן", הדגישה. "כך נוכל לסיים את הקונפליקט ולהגשים את השאיפות הלגיטימיות של שני הצדדים".