"רוב המתנחלים יישארו בבתיהם במסגרת הסכם"

במסגרת שיחתו עם מנהיגים יהודים בארצות הברית, חשף השליח האמריקני לשיחות בין ישראל והפלסטינים מרטין אינדיק כמה מעקרונות המסגרת להסכם בין הצדדים. "80-75% מהמתנחלים לא יפונו במסגרת הסכם", נטען בשיחה

"רוב המתנחלים לא יפונו בהסכם",ארכיון (רויטרס)

האם שני שלישים מהמתנחלים יוכלו להישאר בבתיהם במסגרת הסכם עם הפלסטינים? השליח האמריקני לשיחות השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית מרטין אינדיק, טוען כי בין 75%-80% מהמתיישבים ביהודה בשומרון יוכלו להישאר במקומם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", במסגרת שיחת ועידה שקיים השליח האמריקני עם מנהיגים יהודים בארצות הברית, הציג אינדיק את עקרונות המסגרת שמגבשים האמריקנים למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. בשיחה ציין אינדיק שהסכם המסגרת, שיוצג בשבועות הקרובים יתייחס לכל סוגיות הליבה שעל הפרק לרבות ירושלים, ענייני הפליטים והסדרי הביטחון.

מהשיחה עולה כי יוזמה נוספת שככל הנראה נבחנת בימים אלו, היא הצעה לפיצוי כספי למשפחות יהודיות שנעקרו מבתיהם ערב הקמת מדינת ישראל. על פי ההצעה, משפחות יהודיות שנאלצו לברוח ממדינות ערב בשנת 1948 יזכו בפיצוי, זאת בתקווה שמהלך מסוג זה יעורר תמיכה ציבורית רחבה בהקמת מדינה פלסטינית.

מרטין אינדיק, ארכיון (AP)

תפילה המונית ל"ביטול גזירות קרי"

על אף מאמציהם של האמריקנים לקדם את המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים, בימין ממשיכים למחות נגד מתווה ההסכם המתגבש. אמש (ה') בכותל המערבי בירושלים נערכה עצרת תפילה המונית "לביטול גזירות קרי" במעמד רבנים ופוליטיקאים מהבית היהודי.בתפילה, שהתקיימה תחת הכותרת "תפילה לישועת עם ישראל ונחלתו", השתתפו אלפים שקראו: "תן עוז וגבורה ואמת ואמונה למנהיגינו. תן להם פחד ומורא גדול מאיתך, שיפחדו פחד גדול מלפגוע בארץ קודשנו".

בין המתפללים שהגיעו למקום גם שרים וחברי כנסת מהקואליציה והם אורי אריאל, סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, ח"כ אורית סטרוק וח"כ מוטי יוגב. את העצרת מובילים הרבנים חיים דרוקמן, יושב ראש מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב דב ליאור - רבה של קריית ארבע ורבה של צפת שמואל אליהו. 

השר אורי אריאל, אחד ממארגני העצרת, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online: "אלפי בני אדם באו להתפלל בעד עם ישראל, לחיזוק הממשלה והעומד בראשה כדי שיעמדו בלחצים השונים שבאים מעבר לים".

העצרת נערכה על רקע הדיווחים האחרונים לגבי "הסכם המסגרת" האמריקני. השבוע חשף העיתונאי תומס פרידמן מהניו יורק טיימס, הנחשב למקורב לממשל בוושינגטון, מה יציע, כנראה, מזכיר המדינה האמריקני לישראל ולרשות הפלסטינית: הפלסטינים יוותרו על זכות השיבה ויכירו במדינה יהודית, ישראל תיסוג לקווי 67 תוך שהיא מעבירה לרשות שטח בתמורה לגושי ההתנחלויות.