שר האוצר: "אם המו"מ יתפוצץ, כל אזרח ייפגע בכיסו"

בדברים שנשא בכנס למחקרי ביטחון לאומי, הזהיר השר יאיר לפיד מפני נסיגה דרמטית בכלכלה הישראלית אם המשא ומתן עם הפלסטינים לא יבשיל לכדי הסדר מדיני. "יוקר המחיה יעלה, תקציבי החינוך, הבריאות, הרווחה והביטחון יקוצצו, שווקים בינלאומיים רבים ייסגרו בפנינו", טען לפיד

יאיר לפיד נאם הערב (ד') בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, והתייחס לאפשרות שלא תושג פריצת דרך במגעים עם הרשות הפלסטינית. "אם המשא ומתן עם הפלסטינים ייתקע או יתפוצץ וניכנס למציאות של חרם אירופאי, אפילו חלקי מאוד, הכלכלה הישראלית תיסוג אחורה", אמר לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל אזרח ישראלי ייפגע ישירות בכיסו", הזהיר לפיד, "יוקר המחיה יעלה, תקציבי החינוך, הבריאות, הרווחה והביטחון יקוצצו, שווקים בינלאומיים רבים ייסגרו בפנינו. אם לא יהיה הסדר מדיני, כלכלת ישראל עומדת בפני נסיגה דרמטית שתפגע באופן ממשי בכיסו של כל ישראלי".

לטענת שר האוצר, האירופאים יוכלו בקלות להפגין אקטיביזם אם יחרימו את ההתנחלויות. "אין דבר יותר קל לאירופאי הממוצע מאשר להודיע שהוא מחרים מוצרים מההתנחלויות, או אפילו מוצרים מישראל, מפני שבמציאות הוא פוגש מעט מאוד מוצרים כאלה וכמעט לכולם יש אלטרנטיבה ברמה סבירה ובמחיר מקומי יותר נוח", הסביר השר. "זוהי לא רק הצהרה מוסרית שגורמת לו להרגיש טוב עם עצמו, אלא גם מאבק מרופד ונינוח שאפשר לנהל מתוך הכורסה בבית".

"אירופה היא שוק הסחר העיקרי שלנו"

"כשאתה אומר לישראלים 'חרם אירופאי', הם חושבים שהכוונה היא שהשנה הקממבר לא יגיע בזמן. זה לא המצב", הבהיר לפיד. "אירופה היא שוק הסחר העיקרי שלנו. הייצוא יפגע, בערכים של 2013, בכ-20 מיליארד שקל בשנה; הפגיעה בתוצר תהיה כ-11 מיליארד שקל בשנה; ו-9,800 עובדים יפוטרו באופן מיידי".

"אלו היקפים שיקפיצו את המחירים, יעלו באופן דרמטי את יוקר המחיה כשגם ככה יקר פה באופן שמאיים על החברה הישראלית ומעמד הביניים הישראלי", טען לפיד. "זה יעלה את מחירי המזון, הרכב, התחבורה הציבורית, התקשורת, החשמל וכמובן יחתוך בתקציבי החינוך, הרווחה, הבריאות וגם הביטחון".

בניגוד לתמונה העגומה שהציג לפיד במקרה של פיצוץ המשא ומתן, הוא אף הציג את החלופה האופטימית: "לפי הנתונים שלנו הגעה להסכם תביא לחיסכון של כ-20 מיליארד שקל בשנה בתקציב המדינה, ובגידול פוטנציאלי של כ-16 מיליארד שקל בשנה בייצוא הסחורות והשירותים", הוא ניבא. "הסכומים האלה לא כוללים השפעות עקיפות דרמטיות על הפעילות הכלכלית כמו למשל גידול בפיריון, וההשפעה של גידול כזה על גביית המיסים".