דיווח בארה"ב: כך תיראה תכנית קרי

העיתונאי תומס פרידמן מהניו יורק טיימס הנחשב למקורב לממשל בוושינגטון חשף בטורו מה יציע, כנראה, מזכיר המדינה האמריקני לישראל ולרשות הפלסטינית: הפלסטינים יוותרו על זכות השיבה ויכירו במדינה יהודית, ישראל תיסוג לקווי 67 תוך שהיא מעבירה לרשות שטח בתמורה לגושי ההתנחלויות. האם נתניהו ואבו מאזן יסכימו להצעה?

ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה ג'ון קרי (לע"מ)

אחרי חודשים של משא ומתן עקר, בישראל וברשות הפלסטינית מצפים להצעה שיציג מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, וכל אחד מהצדדים חושש מהוויתורים שיהיה עליו לעשות כדי להגיע להסכם - ומההשלכות הבינלאומיות של דחיית ההצעה. העיתונאי תומס פרידמן מהניו יורק טיימס, הנחשב למקורב לממשל בוושינגטון, הציג הבוקר (ד') בטורו בעיתון את הצעת קרי, שלדבריו תיחשף בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי פרידמן, ההצעה תקרא לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, כפי שדורש ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ההצעה תכלול את סיום הסכסוך וויתור על כל התביעות הפלסטיניות בתמורה לנסיגה הדרגתית מהגדה המערבית", דיווח פרידמן. "כמו כן, יוסכם על סידורי ביטחון בבקעת הירדן. ישראל תשמור על חלק מגושי ההתנחלויות, בתמורה לשטח ישראלי שיינתן לפלסטינים".

פרידמן חשף גם כי ההצעה תכיר במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית, שתקלוט לתוכה פליטים - הרשות תוותר על זכות השיבה באופן מוחלט ואף פליט לא ישוב לשטח ישראל.

על פי הדיווח, קרי שם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בראש מעייניו, אך הוא לא מצפה שהצדדים יקבלו את ההצעה. עם זאת, מזכיר המדינה שואף לכך שהיא תשמש בסיס לכל משא ומתן עתידי.

"אם הישראלים והפלסטינים ימצאו דרך להמשיך עם התכנית של קרי, הכל אפשרי", כתב פרידמן. "אם אחד הצדדים או שניהם לא מסכימים - קרי יכריז רשמית על מותו של פתרון שתי המדינות. זו הרכבת האחרונה לשתי מדינות, והישראלים והפלסטינים צריכים להבין שהרכבת הבאה כבר תפגע בהם".