הלחץ הבינלאומי גובר: רכבת אווירית לישראל

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון צפויים להגיע לאזור בחודש הבא, בניסיון להגביר את הלחץ על ישראל והפלסטינים להכיר לפריצת דרך בשיחות השלום. עם זאת, בהתבטאויותיהם הפומביות נראה כי נתניהו ואבו מאזן מתחפרים עוד יותר בעמדותיהם וכי הפערים בין הצדדים מתרחבים

הלחץ גובר: רכבת אווירית לישראל. מרקל, קמ (רויטרס, AP)

גובר הלחץ הבינלאומי להגיע להסכם עם הפלסטינים: רכבת אווירית ובה מנהיגי מספר מעצמות במערב צפויה להגיע בתקופה הקרובה לאזור, בניסיון להגביר את הלחץ על ישראל ועל הרשות הפלסטינית להגיע לפריצת דרך בשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הרכבת האווירית יגיע בשבוע הבא לישראל מזכיר המדינה האמירקני ג'ון קרי. בחודש הבא צפויים גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון להגיע לאזור.

לוחץ על הצדדים להגיע להישג. ג'ון קרי (AP)

בהתבטאויותיהם הפומביות בתקשורת נראה כי נתניהו ואבו מאזן רק מתחפרים בעמדותיהם. שני הצדדים כבר הצהירו כי אינם רואים בנייר העמדה האמריקני מסמך מחייב. ראש הממשלה נתניהו אמר היום כי נייר העמדה האמריקני ישקף עמדות אמריקניות וכי ישראל תסתייג מחלק מהעמדות.

גם יושב-ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן דוחה את ההתחייבות לנייר העמדה האמריקנית, מתמיד בסירובו להכיר במדינה פלסטינית ומתעקש על זכות השיבה. "גבולות המדינה הפלסטינית יהיו בסופו של דבר בידי הפלסטינים, ולא בידי הצבא הישראלי, בכל מקום", אמר אבו מאזן בריאיון שהעניק למכון למחקרי ביטחון לאומי.

"לאפשר למתנחלים לגור במדינה פלסטינית"

הערב (א') דיווחה סוכנות הידיעות AP מפי גורם רשמי בלשכת ראש הממשלה כי לדעתו של נתניהו, למתנחלים צריכה להיות אפשרות להתגורר בתחומי מדינה פלסטינית עתידית. הגורם, שדיבר בעילום שם מכיוון שלא מדובר בעמדה ישראלית רשמית, הוסיף כי לדעתו של ראש הממשלה נתניהו, אין כל סיבה לכך שמדינה פלסטינית עתידית תהיה "מטוהרת אתנית".

יאפשר למתנחלים לגור במדינה פלסטינית? אבו (AP)

בסוף השבוע אמר נתניהו, במהלך הכינוס הכלכלי בדאבוס, כי ממשלה בהנהגתו לא תפנה אף יישוב. "אין לי כוונה לעקור או לפנות מביתו אף ישראלי", אמר. "חלק מהמבחן הגדול של הקהילה הבינלאומית הוא לגבי מה יהיה בהסכם הקבע, אם יהיה כזה".

"חלק מהמבחן יהיה גם לנקב את השקרים הבוטים שאמר כאן רוחאני", אמר רה"מ. "הוא אמר שהם לא מעודדים טרור. מה זאת אומרת? הם מדינת טרור פר-אקסלנס. הם מקיימים את משטר אסד ומשתתפים בטבח המונים שם". נתניהו הוסיף כי בימים הקרובים יתבהרו עקרונות ההסכם עם הפלסטינים ומחויבות הצד הפלסטיני לפריצת דרך.