נתניהו: "מוכן לשלום, מקווה שגם אבו מאזן"

זמן קצר לאחר שירד נשיא אירן רוחאני מבימת הנואמים בפורום הכלכלי בדאבוס, עלה ראש הממשלה נתניהו וניסה לשווק את כלכלת ישראל. "ישראל היא לא הבעיה של המזרח התיכון, היא הנכס שלו", אמר ראש הממשלה שקרא לפתרון מדיני לסכסוך הישראלי פלסטיני

שעות ספורות לאחר נאומו המתון של נשיא אירן רוחאני, עלה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לבימת הנואמים בכנס הכלכלי בדאבוס, ונשא דברים שבמרכזם - הכלכלה הישראלית, תעשיית ההיי-טק וההישגים האחרונים בתחום, וגם תהליך השלום המקרטע. את דברי נתניהו העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו פנה אל היושבים בקהל במטרה לשווק את הכלכלה המקומית, ולמשוך משקיעים למדינה. "ישראל היא אומה יוזמת וממציאה, העתיד שייך לאלו שיוזמים, אלו שלא יעשו כן - יישארו מאחור", אמר נתניהו. "השאלה היא מה ישראל יכולה להעניק לכם. אנחנו יכולים להיות האינקובטור, המדגרה של המדע עבור כולכם. נהיה מסוגלים לתת לכם את הכלים והידע כדי להגיע לחוד החנית של הכלכלה והטכנולוגיה".

לדברי נתניהו, "אין עם אחר בעולם שהתמודד עם הצורך היהודי לשרוד, ופעל תחת סיכונים גדולים כמונו. השכנים שלנו מנסים למנוע מאתנו שגשוג כלכלי, ואנחנו חייבים להמציא כדי לשרוד".

"שלום פוליטי ושלום כלכלי"

המטוסים של אירן וישראל בז'נבה (חדשות 2)
ראש הממשלה התייחס גם לתהליך השלום, כשאמר כי "השקעה בכלכלה שלנו טובה לנו ולשכנינו. צריך שלום פוליטי ולצידו שלום כלכלי - שני הדברים לא נפרדים זה מזה. השקעה בשוק הישראלי תורמת לשלום. שלום כלכלי עשוי לתרום לשלום פוליטי. אני מוכן לשלום אמיתי ובטוח, ואני מקווה שגם אבו מאזן מוכן לזה, אם כן, נוכל לנוע קדימה".

"אני חושב שאפשר להגיע לשלום, צריך להמשיך במאמצים", אמר נתניהו. "יש שני יסודות לכך - הכרה הדדית וביטחון. לעם היהודי לא הייתה מדינה שנים רבות, ועל כן דרושים הסדרי ביטחון ברורים ביותר על הקרקע, במציאות. שלום לא יכול להיות אף פעם אידיאלי, אבל הוא יכול להיות טוב לנו ולשכנינו".

נתניהו התייחס גם לנאום שנשא נשיא אירן חסן רוחאני, ואמר כי הרפובליקה האסלמית ממשיכה להתחמש בנשק גרעיני. "יש גם מדינות ערביות שחוששות מכך, מדינות רבות בעולם הערבי לא רואות בישראל אויב - אנחנו לא בני ברית, אך אנחנו שותפים לאותם איומים. כך אנחנו יכולים לקבל תמיכה להסכם הגיוני עם הפלסטינים, תמיכה גדולה יותר משראינו בעבר".

אתמול נפגש נתניהו עם מנכ"לית יאהו מאריסה מאייר, ובהמשך הוא צפוי להיפגש עם שורה של אישים בכירים בעולם העסקי. עם נתניהו הגיע לדאבוס גם הנשיא שמעון פרס. למרבה האירוניה, נחת מטוסם סמוך למטוס של המשלחת האירנית, מה שאיפשר את התמונה ההיסטורית של הנציגים הישראלים על רקע הדגל של הרפובליקה האסלאמית.

רוחאני: "אירן רוצה גרעין למטרות שלום"

על רקע הסכם הגרעין המתגבש וההקלות בסנקציות הבינלאומיות המוטלות על ארצו, נשא בצהריים נשיא אירן חסן רוחאני דברים בדאבוס, והצהיר כי בכוונתו "להפוך את אירן לאחת הכלכלות החזקות בעולם". בנוסף, קרא רוחאני לכינון שלום עם "כל המדינות שאירן מכירה בהן", סירב להתייחס ישירות לישראל והדגיש את כוונתו להמשיך בתכנית הגרעין - למטרות שלום.

"אירן שקופה לחלוטין, אירן מעולם לא רצתה נשק גרעיני ומעולם לא שאפנו שיהיה לנו נשק גרעיני בעתיד", הוסיף. לאחר מכן רמז נשיא אירן להשפעת ישראל על המעצמות: "המכשול עשוי להיות היעדר רצון אמיתי מצד הצדדים, שנמצאים תחת לחץ של אחרים. אירן, כמו מדינות אחרות, לא תקבל אפליה - אנחנו רוצים תכנית גרעין למטרות שלום".

רוחאני בדאבוס (רויטרס)

לאחר מכן נשאל רוחאני לגבי יחסי אירן עם שכנותיה, ברמיזה לישראל. "אנחנו מכירים היטב את כל שכנינו, אין יוצא מן הכלל", אמר. "היו לנו חילוקי דעות עם מדינות שונות, היו אפילו פעולות עוינות, אבל אנחנו רוצים לראות עתיד שלום ויחסים בריאים עם כולם. עם כל העולם בלי יוצא מן הכלל - עם כל המדינות שאנחנו מכירים בהן באופן רשמי".