קרי סולח ליעלון: "התבטאות אחת לא תפגע במאמצים לשלום"

מזכיר המדינה האמריקני מתייחס לראשונה לדברי יעלון נגדו - ולהתנצלותו. "נמשיך לעבוד יחדיו, בנחישות", אמר במהלך ביקורו בכווית. "תמיד ידענו שככל שנתקרב להסכם - זה יהפוך להיות קשה יותר"

פתחו חזית? קרי ויעלון, ארכיון (מתי שרון, פלאש 90)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס היום (ד') לראשונה לדברי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שכינה אותו בשיחות סגורות "משיחי ואובססיבי". "אנחנו לא יכולים לתת להתבטאות אחת לפגוע במאמצים לשלום", הצהיר מזכיר המדינה האמריקני והבטיח כי העבודה המשותפת לא תיפסק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מנסים עכשיו לנוע קדימה", אמר קרי במסיבת עיתונאים במהלך ביקורו בכווית. "נמשיך לעבוד יחדיו, נעבוד בנחישות. אחרי חמישה חודשי מו"מ אני מאמין מאוד בסיכוי לשלום. הסטטוס קוו - לא יישמר".

מזכיר המדינה האמריקני ציין עוד כי הוא יודע שמדובר בזמנים קשים עבור הצדדים. "תמיד ידענו שככל שנתקרב לזמן הזה, זה יהפוך להיות קשה יותר", אמר. "זה עומד להיות קשה. כולנו יודעים שאנו עומדים מול בחירות קשות מאוד. אני אמשיך לעבוד בנחישות".

"לא התכוונתי לפגוע בקרי". השר יעלון (אוהד צביגנברג, פלאש 90)

אמש פרסם יעלון התנצלות על דבריו שחוללו סערה ותגובות נזעמות בארה"ב. "ישראל וארצות הברית שותפות למאמץ לקידום המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים בהובלת מזכיר המדינה קרי", הובהר בהודעה מלשכת שר הביטחון. "אנחנו מעריכים את מאמציו הרבים של מזכיר המדינה למטרה זו".

שר הביטחון הדגיש כי לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה האמריקני. "הוא מתנצל אם מזכיר המדינה נפגע מהדברים שיוחסו לשר", נכתב בהודעת הלשכה.

"התבטאויות פוגעניות ולא הולמות"

גורם אמריקני רשמי אמר אתמול לחדשות 2 כי בוושינגטון לא מרוצים מהודעת ההבהרה שפרסם יעלון ודורשים שראש הממשלה נתניהו יפרסם הודעה פומבית מטעמו.

לדברי הגורם האמריקני, בבית הלבן מצפים כי נתניהו יביע אי הסכמה עם הדברים שאמר יעלון נגד קרי וכן נגד חוסר האמון שהפגין יעלון בשיחות בין ישראל לבין הפלסטינים.

"זמנים קשים". נתניהו ואבו מאזן, ארכיון (רויטרס)

השר יעלון שוחח אמש עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ואמר לו כי הדברים שפורסמו בשמו נאמרו במסגרת שיחה פרטית שלא נועדה לפרסום, וכי לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה האמריקני. בתגובה המליץ לו שפירו לפרסם הבהרה רשמית.

הבית הלבן גינה את ההתבטאויות שיוחסו לשר הביטחון. "להביע ספק במניעיו של קרי ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שאנחנו מצפים לו משר הביטחון של בת ברית כה קרובה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.