האמריקנים דורשים: על נתניהו להתנער פומבית מדברי יעלון

הסערה שעוררו דברי שר הביטחון נגד קרי לא נרגעת ומאחורי הקלעים יש חילופי מסרים תקיפים. גורם רשמי בוושינגטון: "אנחנו מצפים שנתניהו עצמו יפרסם הודעה פומבית שבה יביע אי הסכמה - גם לדברים נגד קרי וגם לדברים נגד המו"מ"

ייאלץ לפרסם הודעה? נתניהו ויעלון (רויטרס)

נמשכת הסערה המדינית סביב התבטאויותיו של שר הביטחון יעלון: גורם אמריקני רשמי אומר הערב (ג') כי בוושינגטון לא מרוצים מהודעת ההבהרה שפרסם יעלון ודורשים שראש הממשלה נתניהו יפרסם הודעה פומבית מטעמו. אמירותיו של יעלון פורסמו הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הגורם האמריקני, בבית הלבן מצפים כי נתניהו יביע אי הסכמה עם הדברים שאמר יעלון נגד קרי וכן נגד חוסר האמון שהפגין יעלון בשיחות בין ישראל לבין הפלסטינים.

מוקדם יותר היום שוחח השר יעלון עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ואמר לו כי הדברים שפורסמו בשמו נאמרו במסגרת שיחה פרטית שלא נועדה לפרסום וכי לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה האמריקני. בתגובה המליץ לו שפירו לפרסם הבהרה רשמית.

הבית הלבן גינה הערב את ההתבטאויות שיוחסו ליעלון. "להביע ספק במניעיו של קרי ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שאנחנו מצפים לו משר הביטחון של בת ברית כה קרובה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

ארה"ב: "ההתבטאויות פוגעניות"

אחר הצהריים ניסה יעלון להרגיע את הסערה שעוררו ההתבטאויות שיוחסו לו. "היחסים בין ארצות הברית וישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", אמר יעלון. "ארצות הברית היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי איתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל".

"התבטאויות פוגעניות". יעלון וקרי (מתי שרון, פלאש 90)

הודעתו לא לא ממש סייעה לרכך את הביקורת בארה"ב. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן פסקי אמרה כי "הדברים שאמר שר הביטחון הישראלי, אם נכונים - הם פוגעניים ולא הולמים, בהתחשב בעובדה שארה"ב עושה הכל כדי לתמוך בצרכי הביטחון של ישראל".

את דבריה אמרה פסקי במהלך ביקור ברומא, שם נמצא גם מזכיר המדינה האמריקני. "קרי ואנשיו עושים לילות כימים כדי לנסות ולקדם את שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, מתוך דאגה עמוקה לעתידה של מדינת ישראל", הבהירה דוברת מחלקת המדינה, שאמרה כי "לפקפק במניעיו של מזכיר המדינה האמריקני ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שהיינו מצפים לו משר הביטחון של בת ברית כה קרובה".