מכרזי הבנייה בשטחים: "ישראל מחבלת במאמצי ארה"ב"

אנשי הרשות הפלסטינית פנו לארה"ב, במחאה על הודעת ישראל על בניית יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון ובשכונת רמת שלמה בירושלים. גם בישראל ההודעה עוררה זעם: "מסכן את התהליך המדיני ואת היחסים עם האמריקנים"

קשיים במו"מ. אבו מאזן, נתניהו ואובמה (AP)

ברשות הפלסטינית זועמים לאחר שהבוקר משרד הבינוי והשיכון פרסם מכרזים לבניית מאות יחידות דיור חדשות בשטחים מעבר לקו הירוק, זאת על רקע מגעי המשא ומתן בתיווך ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר לשכתו של אבו מאזן נביל אבו רודינה אמר בהודעה שצוטטה באתר "מען" כי ההחלטה של ישראל להמשיך את הבנייה מוכיחה את המשך התעקשותה לחבל במאמצי ארה"ב. ברשות גם העבירו מחאתם בנושא לממשל האמריקני.

וגם מישראל מגיעה ביקורת. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ אמר כי להצהרות הבנייה "הפורצות חדשות לבקרים" אין תוחלת ואין תועלת. "הכרזות הבנייה מיותרות ומסכנות גם את התהליך המדיני וגם את יחסינו עם ארה"ב והקהילה הבינלאומית", הוא הדגיש.

שר האוצר יאיר לפיד מתח ביקורת גם הוא ואמר כי "אלה לא מכרזי בנייה, אלא הכרזות בנייה ריקות מתוכן. זהו לא רק רעיון רע, אלא רעיון ש'יש עתיד' תעשה הכל כדי להשאירו כרעיון רע בלבד וחסר מימוש".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) אמר כי פרסום מכרזי הבנייה להרחבת ההתנחלויות היא "דרכו של נתניהו לחבל במשא ומתן וגם להבהיר מהי המדיניות האמיתית של ממשלת ישראל בתחום הדיור". הוא הוסיף כי "לממשלת ישראל אין רצון לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים".
מדובר במכרזי בנייה שתוכננו להתפרסם בסמוך לפעימה השלישית של שחרור המחבלים, אך בעקבות הגעת קרי דחה נתניהו את פרסומם.

זעם על המשך הבנייה, ארכיון (רויטרס)

800 יחידות דיור ביהודה ושומרון

המכרזים לשיווק הקרקעות כוללים 800 יחידות דיור ביהודה ושומרון. 227 יחידות דיור יוצעו לבנייה באפרת, 78 יחידות באלפי מנשה, 86 יחידות בקרני שומרון, 40 יחידות באריאל, 75 יחידות באדם, 102 יחידות בעמנואל, 24 יחידות בביתר עילית ו-169 יחידות דיור באלקנה.

בירושלים ישווקו בשכונת רמת שלמה מגרשים לבניית 600 יחידות דיור. בנוסף, יוצעו 532 מגרשים בשיווק חוזר (מגרשים ששווקו בעבר, אך לא נרשמו להם הצעות) בבירה: 182 יחידות דיור בפסגת זאב, ברמות - 294 יחידות דיור ובנווה יעקב - 56 יחידות דיור.