זעם במשרד החוץ: השגריר לשעבר מסבך אותנו

בריאיון שהעניק לכלי תקשורת בארגנטינה, אמר השגריר לשעבר יצחק אבירן כי ישראל עומדת מאחורי חיסולם של האחראים לפיגועי התופת בבואנוס איירס. משרד החוץ בתגובה: דבריו מנותקים לחלוטין מהמציאות

הפיגוע בארגנטינה, ארכיון (רויטרס)

עימות יוצא דופן נרשם ביממה האחרונה בין משרד החוץ לבין נציג רשמי לשעבר של מדינת ישראל: לאחר ששגריר ישראל בארגנטינה לשעבר, יצחק אבירן, צוטט בכלי התקשורת המקומיים כאומר שישראל אחראית לחיסול מתכנני פיגועי הדמים בשגרירות בבואנוס איירס בשנות ה-90, במשרד החוץ דוחים מכל וכל את טענותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"דבריו של השגריר לשעבר אבירן, שפרש לגמלאות לפני כחמש עשרה שנה, מנותקים לחלוטין מהמציאות", הדגיש דובר משרד החוץ יגאל פלמור. "אמירות אלו שנאמרו בלי שום סמכות ובלי ידיעה הן פרי הדימיון והן אינן משקפות בשום אופן אירועים או עובדות מהסוג שהוא התיימר להתייחס אליו".

לדברי פלמור, "ישראל ממשיכה לשתף פעולה באופן מלא ושקוף עם ארגנטינה בחקירת הפיגועים שאירעו בבואנו איירס נגד שגרירות ישראל ובמרכז הקהילה היהודית AMIA".

בריאיון לסוכנות הידיעות היהודית בארגנטינה AJN, אמר אבירן אתמול כי "ישראל חיסלה את רוב האחראים לפיגועים בארגנטינה בתחילת שנות ה-90". לדבריו, "עשינו זאת בעצמנו, נשיאי ארגנטינה לא עשו דבר בנידון. עדיין לא קיבלנו תשובות מממשלת ארגנטינה לגבי מה שקרה, אנחנו יודעים מי הם האנשים שתכננו את הפיגוע הזה, והם עשו זאת פעם נוספת אחריו".

בחודש מרץ 1992 התפוצצה מכונית תופת בשגרירות ישראל בבירת ארגנטינה בואנוס איירס, וגרמה למותם של 29 בני אדם, ולפציעתם של כ-200. נזק כבד נגרם לבניין. שנתיים לאחר מכן, בקיץ 1994, שוב הכה הטרור בלב בירת ארגנטינה - 85 נהרגו בפיצוץ בבניין הקהילה היהודית. בעבר, נטל ארגון החיזבאללה אחריות לפיגועים, ובכיריו טענו כי הם בוצעו בתגובה לחיסול עבאס מוסאווי.