נתניהו לקרי: אבו מאזן לא מוכן לשלם מחיר

מזכיר המדינה האמריקני ממשיך בסבב פגישות בניסיון להשיג הסכם מסגרת, אך משבר האמון בין הצדדים מעמיק. ראש הממשלה נפגש עם קרי וטען כי יו"ר הרשות הפלסטינית בורח מהכרעה. מנגד, הפלסטינים מאשימים את ישראל בהסלמת המצב וטוענים כי הסכם המסגרת שמגבש קרי מוטה לטובת ישראל. קרי: "ההסכם נוגע בכל נקודות הקונפליקט"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך את הפגישות באזור ונפגש בשעה זו עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בינתיים משבר האמון בין הצדדים הולך ומעמיק. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ו') למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי יו"ר הרשות הפלסטינית בורח מהכרעות, אינו עומד למבחן ולא משלם מחיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טרם פגישתו עם אבו מאזן היום ברמאללה אמר קרי לכתבים כי הסכם המסגרת, מלבד גבולות וביטחון, יבקש לפנות אל כל נקודות הקונפליקט כמו הפליטים וסוגיית ירושלים. "מהלך כזה יצמצם את הפערים בין הצדדים ויסלול את הדרך להסכם סופי".

אך בינתיים נראה כי הצדדים רק מקשיחים עמדות. אל מול האשמותיו של נתניהו, הפלסטינים טוענים כי ישראל היא שאחראית להסלמה במצב. גורם המקורב לאבו-מאזן מתח ביקורת על הסכם המסגרת שמגבש קרי וטען כי הוא "מוטה לטובת ישראל".

עריקאת: "ישראל רוצה לרצוח את אבו-מאזן"

אחת העדויות להעמקת משבר האמון היא ההאשמה היום שהפנה ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, לפיה ישראל לכאורה רוצה לרצוח את אבו-מאזן. 

עריקאת אמר לעיתון א-שרק אל אווסט, היוצא לאור בלונדון, כי קרא מכתבים משר החוץ אביגדור ליברמן המופנים אל מדינות באירופה - בהם הוא דורש לכאורה "להסיר" את אבו מאזן - ומגדיר אותו כסכנה לישראל. "לישראלים יש גישה כזו", האשים עריקאת לפי הדיווח, "לפני שערפאת הורעל, היו קולות בממשלת שרון שאמרו כי ערפאת היה מכשול שיש להסירו, והם עושים זאת שוב".

אבו מאזן בפגישה עם קרי (רויטרס)

ליברמן: "הסכם צריך להיות מבוסס על יסודות מוצקים"

מוקדם יותר נפגש מזכיר המדינה האמריקני עם שר החוץ אביגדור ליברמן ועם הסנאטורים הרפובליקנים ג'ון מקיין וג'ון בארוסו. בפגישה אמר ליברמן לקרי כי "כי הסכם בין ישראל לפלסטינים חייב להיות מבוסס על יסודות מוצקים של ביטחון לישראל, וכלכלה יציבה לפלסטינים", והדגיש כי יש להמשך ההידברות יש חשיבות רבה.

ליברמן ציין כי גם אם ייפתרו כל המחלוקות בין ישראל לפלסטינים, עדיין יהיו בעיות שדורשות פיתרון. "סביר להניח שלאחר שיושג הסכם, חלק מהמדינות האחרות באזור ירצו להעביר את הפליטים הפלסטינים שנמצאים בשטחן לשטחים שיהיו בשליטת הפלסטינים", הסביר ליברמן.

מחר קרי צפוי להיפגש עם אבו מאזן פעם נוספת. בינתיים משחק ההאשמות בין ישראל לפלסטינים בינתיים נמשך ולמרות מאמציו של קרי, שני הצדדים מקשיחים עמדות.