נתניהו נפגש עם קרי: ספק גדול לגבי מחויבות הפלסטינים לשלום

מזכיר המדינה האמריקני, שהגיע לסבב פגישות במטרה לקדם את המו"מ, נועד עם רה"מ. נתניהו מתח ביקורת על קבלת הפנים שערך אבו מאזן לאסירים ששוחררו: "מה הצעירים הפלסטינים חושבים כשמנהיגם מחבק את הטרוריסטים"? קרי: "הזמן מתקרב שבו המנהיגים יצטרכו להחליט החלטות קשות"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התחיל היום (ה') סבב פגישות נוסף באזור, עשירי במספר, במסגרת השיחות בין ישראל לפלסטינים. זאת, במקביל ללחצים שמפעילה ארה"ב על ישראל שלא לנקוט מהלכים שישבשו את המשא ומתן. קרי נפגש אחר הצהריים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישת עבודה, שבסופה ערכו השניים הצהרה משותפת לתקשורת. בדבריו, בחר נתניהו לתקוף את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ואמר כי הוא ספקן לגבי מחויבותו לשלום. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יודע שאתה מחויב לשלום ושאני מחויב לשלום", אמר נתניהו לקרי, "אך לצערי בעקבות התנהלותם והתבטאויותיהם של הפלסטינים, יש ספק גדול בישראל בכך שהם באמת מחויבים לשלום".

ראש הממשלה התייחס לקבלת הפנים שנערכה לאסירים ששוחררו במסגרת הפעימה השלישית ואמר: "לפני מספר ימים יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבל את פניהם בנשיקות וחיבוקים של המחבלים ששוחררו. הוא קיבל אותם כגיבורים. איך הוא יכול לומר שהוא מתנגד לטרור בשעה שהוא מחבק את אלה שתומכים בטרור וקורא להם גיבורים? הוא לא יכול לעמוד יחד עם הטרוריסטים ולהתנגד לטרור במקביל".

אבו מאזן מקבל את פני המשוחררים ברמאללה (רויטרס)

"המנהיגים יצטרכו לקבל החלטות קשות"

לדברי נתניהו, ההסתה ברשות הפלסטינית נגד ישראל הינה מכשול משמעותי לתהליך השלום. "מה הצעירים הפלסטינים חושבים כשמנהיגם מחבק מחבלים?", תהה נתניהו. "מה הצעיר הפלסטיני צריך לחשוב על העתיד כשהוא רואה זאת? מה הוא חושב שצריך לעשות?".

מזכיר המדינה קרי אמר כי "הזמן שבו המנהיגים יצטרכו לקבל החלטות קשות מתקרב, ייתכן שאנחנו כבר נמצאים בו".

"השיחות על הסכם המסגרת נערכות על בסיס טענותיהם של שני הצדדים שהונחו על השולחן", הבהיר מזכיר המדינה בנוגע להתקדמות השיחות. "בהמשך יצטרכו שני המנהיגים לקבל החלטות קשות כדי להוכיח שהשלום הוא לא רק אפשרות, אלא גם מעשים. יש לנו עבודה קשה אבל מאמין שנגיע לשם".

נתניהו נסוג מההחלטה לפרסם מכרזי בנייה בשטחים

קרי הדגיש כי "הסכמה על המסגרת תוביל לפריצת דרך. היא תוביל לכך שהצדדים יידעו לאן הם הולכים ומה יהיה הכיוון של ההסכם הסופי. השיחות עוסקות בגבולות, בהסדרי הביטחון, בסוגיית הפליטים וירושלים ובסוף הסכסוך אחת ולתמיד".

ארצות הברית דוחפת להמשך המשא ומתן בין הצדדים גם אחרי המועד שנקבע לסיום השיחות באפריל, ולשם כך הביא עמו קרי טיוטה להסכם מסגרת שנועד לאפשר את המשך המגעים.

אתמול דווח במהדורה המרכזית כי נתניהו נסוג בו מהכוונה לפרסם מכרזי בנייה בשטחים, זאת בשל הגעתו של מזכיר המדינה האמריקני לביקור נוסף. החלטה זו הגיעה אחרי לחץ אמריקני פוליטי ודיפלומטי כבד מאוד שהופעל על ראש הממשלה ועל כל הסובבים אותו, זאת בכדי לא להרוס את מה שעוד אפשר לעשות כדי לנסות לשקם את המשא ומתן המתפתח בין ישראל לפלסטינים, גם אם אין בו הישגים רבים.

מקור בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר לחדשות 2 כי לקרי אין כוונה להשיג פריצת דרך בביקורו, וכי נמסר שהוא יבקר פעם נוספת בישראל וברשות הפלסטינית בעוד כשבועיים. מטרת הביקור הבא היא להציג לצדדים מתווה עם קווים מנחים להמשך המשא ומתן, כדי שאפשר יהיה להמשיך בו.