מקורבים לשר החוץ: ליברמן הביע אופטימיות לגבי המו"מ

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יחל היום בסבב הפגישות העשירי מאז חידוש השיחות המדיניות, בניסיון נוסף לדחוף את המשא ומתן עם הפלסטינים. קרי ידון עם הצדדים בפרטי הסכם המסגרת, ויקווה להגיא להתקדמות בימים הקרובים. מקורבים לליברמן: שר החוץ הביע אופטימיות לגבי המשא ומתן

אופטימי לגבי השיחות? (חדשות 2)

אופטימיות זהירה בישראל לקראת סבב השיחות? מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יחל היום בסבב פגישות נוסף, עשירי במספר, במסגרת השיחות בין ישראל לפלסטינים. מקורבים לשר החוץ אביגדור ליברמן דיווחו על הבעת אמון בשיחות מצידו, והוסיפו כי בשיחות סגורות טען ליברמן שיש לתת סיכוי למו"מ, והעריך כי ישנה אפשרות להתקדמות בשיחות - כך דווח הבוקר (ה') בעיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אישים פוליטיים ששוחחו עם ליברמן העידו כי שר החוץ דיבר בהערכה רבה על מאמצי ארה"ב בתיווך ושיבח את תפקודו של קרי, איתו ייפגש בימים הקרובים. הבעת האופטימיות משקפת ככל הנראה את גישתו החדשה של שר החוץ, אם כי מקורביו מעריכים כי הוא היה ונותר ספקן גדול מאוד לגבי סיכויי ההצלחה של המהלך המדיני.

קרי ידון בשלושת הימים הקרובים עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה הישראלי נתניהו על הסכם המסגרת שהוא מנסה לקדם. ההערכה היא שקרי לא יציג בפני הצדדים את הגירסה הסופית של הסכם המסגרת ויבקש מהם לקבלו, אלא ינסה לשאת ולתת על פרטי ההסכם, שעוסקים בסוגיות הליבה כגון הפליטים, מזרח ירושלים והסדרי הביטחון.

קרי ככל הנראה יימנע מהצגת מסמך מחייב, מכיוון שהדבר יאפשר את המשך השיחות גם אם הצדדים יסתייגו מחלק מהאמירות, כגון ההכרה בישראל כמדינה היהודית. על פי ההערכות, הפערים בין הצדדים עדיין רחבים ביותר, אך ההישג המשמעותי ביותר של קרי עד כה הוא דחיית פרסום מכרזי הבנייה בשטחים. ארה"ב לוחצת על ישראל לא לנקוט מהלכים שישבשו את המו"מ עם הפלסטינים בטווח הקרוב, בהם שיווק דירות ביהודה ושומרון. כמו כן, דווח כי אר"הב דוחפת להמשך המשא ומתן גם אחרי המועד שנקבע לסיום השיחות באפריל.

נסוג מפרסום המכרזים. נתניהו וקרי, ארכיון (לע"מ)