נתניהו על שחרור האסירים: "הרוצחים אינם גיבורים, כך לא עושים שלום"

שעות לאחר שחרור האסירים הפלסטינים, התייחס לכך ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בוועידת הגליל בטבריה: "השקט והשלום יגיעו רק כשהחינוך לאלימות ייפסק". הנשיא פרס הוסיף כי לדעתו "סיפוח הבקעה לא יעבור", ולעומתו הצהיר שר השיכון אריאל כי "הבקעה שלנו לתמיד"

"הרוצחים אינם גיבורים": שעות לאחר שהושלם הליך שחרורם של 26 אסירים פלסטינים נוספים מבתי הכלא בישראל, ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו את השחרור ואת החגיגות שהגיעו בעקבותיו בשטחים. את דבריו של נתניהו מוועידת הגליל השביעית הנערכת בטבריה, העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online באדיבות גו-לייב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רוצחים אינם גיבורים - ככה לא מחנכים לשלום וכך לא עושים שלום", אמר נתניהו, שהוסיף כי "שלום יוכל להתקיים רק כשהחינוך לאלימות ייפסק. שלום יהיה רק כשמדינת ישראל תוכל להגן על עצמה מול כל איום - זה שלום האמת שאנחנו חותרים אליו".

"8 השנים בהן אני ראש ממשלה שקטות - וזה לא מקרה, אלא תוצאה של מדיניות", הבהיר נתניהו. "כשתוקפים אותנו, אנחנו מגיבים בתקיפות רבה ומיד אנחנו גם מסכלים התקפות. השקט הוא צורך חיוני לשגשוג המדינה ולקיומו של שלום".

"אנחנו רוצים להגיע לשלום אמיתי עם ביטחון. זה לא תלוי רק בנו, אלא גם בשכנינו. את תמצית ההבדל יכולתם לראות בתמונה אחת אתמול - בעוד אנחנו מוכנים לעשות צעדים כואבים מאין כמוהם, במטרה להגיע לקץ הסכסוך, אני רואה את שכנינו יחד עם ההנהגה הבכירה ביותר שלהם חוגגים", ציין נתניהו את תחושותיו לאור החגיגות ברמאללה עם שחרור האסירים.

"מאמין שנתניהו רוצה שלום". פרס (יונתן סננס, חדשות 2)

פרס: "סיפוח הבקעה לא יתבצע"

לאחר נתניהו, נשא דברים נשיא המדינה שמעון פרס, שהשיב לשאלות המנחה גדי סוקניק. "אני מאמין שנתניהו רוצה משא ומתן לשלום. יש כאן מצב חדש לגמרי והוא פתוח ומלא אפשרויות מבחינת ישראל בדרך לשלום. האיחוד האירופי מציע לנו ולפלסטינאים מצב חדש. יש ידידות שאיש לא חלם עליה".

פרס העריך כי ישראל לא תספח את הבקעה: "זו החלטה שלא תתבצע. לא ראיתי שראש הממשלה מתרגש מההחלטה הזו - זו הצהרות איוב". "שלום אומר שנצטרך להחזיר חלק גדול מהשטחים והממשלה עצמה אמרה שלא צריך להקים התנחלויות חדשות", הדגיש הנשיא בנוגע לתכניות הבנייה.

פרס הוסיף כי אין להקנות עדיפות ליהודה ושומרון על פני הפריפריה: "לא צריך היום עדיפויות לשום מקום פרט לגליל ולנגב. אני מאמין שאם יהיה שלום יהיה תקציבים שאנחנו לא חולמים עליהם. אני חושב שהבעיה הגדולה היא יותר כלכלית ולא ביטחונית".

"בקעת הירדן שלנו". השר אריאל (חדשות 2)

שר השיכון אריאל: "בקעת הירדן זה לתמיד"

שר השיכון אורי אריאל התייחס לדבריו של נשיא המדינה ופנה אליו: "לקחת צעד ואמרת את דעתך הפוליטית ועכשיו אגיד דבר אחד: שאלו אותי תושבי הצפון בנימת דאגה מה יהיה על הדרך בין טבריה לירושלים. אל תדאגו - תמשיכו לנסוע בבקעת הירדן, זה לתמיד. הדרך פתוחה וזה יופי ונהדר ושלנו, ובעזרת השם ימשיך להתפתח."

השר אריאל התייחס להסדרת התיישבות הבדואים במסגרת תכנית פראוור: "הדבר צריך להיעשות ברגישות גבוהה ומתוך שותפות אמיתית עם הבדואים, ואני אישית נמצא בשטח כדי ללמוד. אני חושב שהמשך החקיקה הוא נכון ובתנאי שיעשה ביחד וברגישות".

שר השיכון הבהיר כי הבנייה בגליל תתעכב: "אין לנו מלאי תכנוני של בנייה אצלכם וזה יקח זמן". "צמצום המרחקים זה הקטר וקורה פה משהו אדיר ואני חושב שזה יצעיד את הנגב והגליל למקומות הרבה יותר טובים", הוסיף.

לבני: נצטרך לוותר על חלק מיו"ש

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה בכנס כי יש צורך בשינוי סדרי העדיפויות ובהפניית תקציבים מיהודה ושומרון לגליל: "אנחנו צריכים לקבוע מה עדיף. על מה נאבקים ולמי. נצטרך לוותר על חלק מיהודה ושומרון כדי לקיים כאן מדינה יהודית ודמוקרטית".

"בעיניי המשימה הלאומית הציונית היא השקעות בנגב ובגליל ופתרון מדיני ביהודה ושומרון, ולא השקעות ביהודה ושומרון על מנת לפגוע בפתרון המדיני", הוסיפה לבני, "הבחירה היא לא בין בטחון לבין שלום. כדי לקדם את החזון הזה צריך להכריע וללכת לבסיס של שתי מדינות לאום עם מדינה בלי פריפריה חברתית". ראש הממשלה צריך לקבל תמיכה מהרוב שרוצה הסדר ואומר שלא ניתן הפעם להזדמנות הזו לעבור מעלינו".

שלום: "בקעת הירדן תישאר שלנו"

השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום הדגיש בוועידה כי בקעת הירדן תישאר בריבונות ישראלית. "בקעת הירדן היא הגבול המזרחי שלנו, ויישאר שלנו. אנחנו צריכים את בקעת הירדן וצריכים לפתח אותה", אמר. עם זאת, הוא ציין כי ראש הממשלה מנהל משא ומתו קשה עם הפלסטינים כדי להגיע לשלום.

נתניהו לקרי: לא נשחרר ערבים-ישראלים בפעם הבאה

אמש, שעות לפני צאתה של הפעימה השלישית לדרך, הבהיר נתניהו למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי בשחרור המחבלים בפעם הבאה, לא ישוחררו אסירים בעלי תעודת זהות ישראלית - זאת בניגוד לדרישת הפלסטינים. נתניהו הורה לשב"כ ולשב"ס לגבש רשימה של מחבלים פלסטינים מהשטחים כדי למלא את המכסה של הקבוצה שתשוחרר בפעימה הרביעית, 26 אסירים במספר, שאף אחד מהם אינו ערבי אזרח ישראל.

בוועידה הנערכת באולם התרבות "יד שטרית" בטבריה משתתפים פוליטיקאים, תעשיינים, אנשי עסקים, עיתונאים בכירים, אנשי אקדמיה ואנשי המגזר השלישי הפועלים בגליל. הוועידה נערכת ביוזמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל והשר סילבן שלום, ובמהלך היום ידונו המשתתפים בעתיד ההשכלה הגבוהה בגליל, הפיתוח הכלכלי והנדל"ני באזור ותדמית הגליל בתקשורת.