לבני תוקפת: "מחבלים באינטרסים של ישראל"

שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים מתחה ביקורת חריפה על התנהלות חלק מחברי הכנסת ורמזה להצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן. "אי אפשר לגייס את העולם לטובת האינטרסים של הרוב בישראל, כשכל יום יש מי שמחבל בזה"

שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים ציפי לבני מתחה הבוקר (ב') ביקורת מרומזת על השרים שהצביעו אתמול בעד הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן, ובעיקר על ח"כ מירי רגב (ליכוד), שהעלתה את ההצעה. "כל יום יש חבר כנסת שמעלה הצעת חוק שבימים כתיקונם לא היה מעלה בדעתו שתעבור", הדגישה לבני. "אי אפשר לגייס את העולם לטובת האינטרסים של הרוב בישראל, כשכל יום יש מי שמחבל בזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמרה שרת המשפטים במהלך ועידת תחזיות 2014 של כלכליסט. "בעולם מבינים את המסר", המשיכה לבני ועקצה את שרי הליכוד שתמכו ביוזמה, "אבל זו הצעת חוק, אז למה שלא נעשה זאת רגע לפני שקרי מגיע?".

"השכונה שלנו קשה", הוסיפה לבני בהתייחסה למשא ומתן עם הפלסטינים. "העולם ציני ומרגיז. אם אין פרטנר בצד הפלסטיני - אנחנו צריכים לעשות הסכם עם העולם. ארצות הברית היא לא רק מתווך. אנחנו בדיאלוג הזה כדי להגיע לעולם דרך הממשל האמריקני, גם כדי לשכנע את העולם באינטרסים של ישראל".

"אני לא מבינה את שמחת ה'אין פרטנר'", אמרה לבני. "אלו אותם אנשים שגם אם יהיה פרטנר הם יכחישו את קיומו. אלה שלא רוצים שיהיה פרטנר הם כאלה שארץ ישראל לא שווה בעיניהם את המחיר של להיות יהודית ודמוקרטית".

ביקורת מרומזת. ח"כ רגב (חדשות 2)

אושרה הצעת החוק לסיפוח הבקעה

שרת המשפטים התייחסה גם לאיומי החרם האירופי על ישראל ואמרה: "באירופה התחילו להסתכל על המדף וכשרואים שמוצר מסוים מיוצר בישראל - לא קונים. מדינות מפסיקות לעודד גופים להגיע הנה, האקדמיה נתקלת במחסום ובמקביל אנו מתקשים להחזיר את המדענים לכאן. זה מתקדם בטור הנדסי וזה לא הולך להיות באותו קצב".

בדבריה התייחסה שרת המשפטים למצבה הכלכלי של ישראל, ולאחר מכן עברה לדבר על המצב המדיני. "אני רוצה שכולנו נבין שהסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא תקרת הזכוכית של הכלכלה הישראלית. לא פחות", אמרה. "החרם על ההתנחלויות התחיל והוא לא מסתיים".

אתמול אישרה ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שיזמה ח"כ מירי רגב לסיפוח בקעת הירדן והעברתה לריבונות ישראלית מלאה - זאת בניגוד להצעה האמריקנית לסידורי הביטחון באזור במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים.

ההצעה עברה ברוב של 8 חברי כנסת מול 3 שהתנגדו. שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני צפויים לערער על אישור ההצעה, שעשויה לפגוע בהמשך המגעים המדיניים. במהלך הדיון בוועדה, מתחה השרה לבני ביקורת חריפה על שרי הליכוד שתמכו בהצעת החוק. "זו הצעה חסרת אחריות שתפגע במדינה ותבודד אותה", אמרה לבני.