אושרה הצעת החוק לסיפוח הבקעה

ברוב של 8 תומכים מול 3 מתנגדים עברה בוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק הקובעת כי הבקעה תסופח ותועבר לריבונות ישראלית מלאה. שר האוצר לפיד ושרת המשפטים לבני הודיעו כי יגישו ערר. לבני: "זו הצעת חוק חסרת אחריות". ח"כ רגב יוזמת החוק: "יישובי הבקעה - נכס אסטרטגי"

הצעת ארה"ב לבקעה (חדשות 2)

עוד משוכה במשא ומתן? ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק שיזמה ח"כ מירי רגב לסיפוח בקעת הירדן והעברתה לריבונות ישראלית מלאה - זאת בניגוד להצעה האמריקנית לסידורי הביטחון באזור במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה עברה ברוב של 8 חברי כנסת מול 3 שהתנגדו. שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני צפויים לערער על אישור ההצעה, שעשויה לפגוע בהמשך המגעים המדיניים. במהלך הדיון בוועדה, מתחה השרה לבני ביקורת חריפה על שרי הליכוד שתמכו בהצעת החוק. "זו הצעה חסרת אחריות שתפגע במדינה ותבודד אותה", אמרה לבני.

בקעת המחלוקת (פלאש 90)

לדברי שרת המשפטים, ההצעה נועדה לפגוע בממשלה, כפועל יוצא מכך שהיא מחבלת במדיניות הממשלה. "תומכים בהצעה היו מתנגדים לה אם הם היו יודעים שהיא תעבור", הדגישה לבני. "הם מנצלים את העובדה שאגיש ערר ואעשה בשבילם את העבודה".

תגיש ערר, לבני (AP)

לבני לרגב: "אין לי כבוד להצעה ולמציעה"

במהלך הדיון הסוער, מתחה לבני ביקורת אישית כלפי יוזמת החוק, ח"כ מירי רגב, ואמרה: "אין לי כבוד להצעה וגם לא למציעה". שר הפנים גדעון סער התפרץ לדבריה וקרא בזעם: "מי שמך לדבר ככה?".

בתום ההצבעה, הודתה ח"כ רגב לחברי הוועדה על אישור הצעת החוק. לדבריה אישור החוק דווקא בימים שבהם מנהלת הממשלה משא ומתן עם הפלסטינים, הוא בגדר אמירה מחולטת של הממשלה כי ישוביי בקעת הירדן הם נכס אסטרטגי-ביטחוני של מדינת ישראל והם ישארו לעד בידי ישראל".

יוזמת ההצעה, רגב (ערוץ הכנסת)

ההצעה האמריקנית להסדרי הביטחון כוללת העברת בקעת הירדן לשליטה פלסטינית. כמו כן מעברי גבול עם ממלכת ירדן יהיו אף הם בשליטת הפלסטינים, כשהגבול עצמו יאובטח על ידי חיילים ישראלים. ארצות הברית אמורה לתת מעטפת ביטחונית לשמירה על הגבול.

בהכנת הכתבה השתתף יוסי זילברמן.