נתניהו דוחה בקשת ארה"ב: יודיע על בנייה נרחבת בשטחים

בתחילת השבוע הבא, בסמוך להודעה על הפעימה השלישית שבה ישוחררו 26 מחבלים פלסטינים, יכריז רה"מ על בנייה מסיבית של יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק. זאת, בניגוד לבקשת האמריקנים לצמצם או לדחות את ההודעה על הבנייה

בנייה בשטחים. ארכיון (רויטרס)

משבר נוסף עם האמריקנים? ראש הממשלה בנימין נתניהו יכריז בשבוע הבא על בנייה נרחבת בשטחים, במקביל לשחרור 26 אסירים פלסטינים במסגרת המשא ומתן המדיני. בכך החליט נתניהו לדחות את הבקשה האמריקנית לצמצם או לדחות כל הכרזה על בנייה מעבר לקו הירוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההכרזה על הבנייה צפויה להיעשות זמן קצר לפני או אחרי הפעימה השלישית של שחרור המחבלים, הצפויה ביום ראשון הקרוב. מדובר בהחלטה אישית של ראש הממשלה, שהפעם לא נאלץ להתמודד עם לחץ מצד אנשי הבית היהודי -  שבניגוד לפעם הקודמת הגיעו למסקנה שהמשוואה: בנייה תמורת רוצחים מזיקה להתיישבות.

אחר הצהריים התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לגל הפיגועים בגדה המערבית ולאפשרות כי זה ישפיע על שחרור המחבלים וציין כי לפני השחרור יתקיימו דיונים על מנת לקבל החלטה "אם לשחרר ואת מי לשחרר". יעלון נשאל גם האם במקביל לשחרור האסירים, תודיע שוב ישראל על בנייה נוספת בהתנחלויות. "זכותנו לבנות, בוודאי על פי ההבנות וההסכמות שהיו לנו עם האמריקנים, ובהתאם לזה אנחנו נמשיך לבנות", הבהיר.

שחרור אסירים פלסטינים. ארכיון (רויטרס)
 

מחאת המשפחות השכולות מתחדשת

לקראת שחרורם הצפוי של האסירים הפלסטינים, מתחדש גם מאבקן של המשפחות השכולות, שהודיעו על הקמת אוהל מחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים. "נקים אוהל מחאה בדרישה נחרצת להפסיק את שחרור המחבלים", אמרה אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם ז"ל שנרצח בגיל 19 בידי מחבלים בעת שירותו הצבאי ב-1984.

הקריאה לבטל את שחרור האסירים, או לפחות לעכבה, זוכה לתמיכה בקרב חברי כנסת רבים. הבוקר התבטא בנושא סגן שר החוץ זאב אלקין, בראיון לתכנית הבוקר של "רשת" אמר אלקין: "אני הייתי נגד השחרור מלכתחילה - לדעתי זה צעד לא נכון, והייתי שמח אם הממשלה הייתה עוצרת או מעכבת את השחרור של האסירים בעת הזו".

המחאה נגד שחרור האסירים מתחדשת. ארכיון (המחאה נגד שחרור האסירים מתחדשת. ארכיון)

סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, קרא גם הוא לראש הממשלה נתניהו "לשקול מחדש את שחרור המחבלים הצפוי בעקבות אירועי הטרור". במפגש של חברי כנסת עם אימהות שכולות, אמר דנון כי "במדינה נורמאלית שביום ראשון אוטובוס מתפוצץ, בשני נדקר שוטר ובשלישי נורה למוות עובד המתקן את גדר הביטחון לא משחררים מחבלים כמחווה לאחר שבוע".