דיווח: קרי יציג מתווה להסכם מדיני בשבוע הבא, אבו מאזן יתנגד להכרה במדינה יהודית

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מצטטת מקור בכיר בליגה הערבית שאומר כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי צפוי להציג מתווה חדש להסכם בין הצדדים ב-31 בדצמבר. לפי הדיווח, אבו מאזן הציג את התנאים שלו להסכם בפני הליגה הערבית ולא יסכים להכיר בישראל כמדינה יהודית

יציג את המתווה בשבוע הבא. קרי ונתניהו (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יציג מתווה להסכם ישראלי-פלסטיני ב-31 בדצמבר - כך לדברי מקור רשמי בליגה הערבית שצוטט בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי שצוטט על ידי "מען" הוא מוחמד סבייח, מרכז ענייני הפלסטינים בליגה הערבית. לדבריו אבו מאזן עדכן את הליגה הערבית על ההצעה שקרי צפוי להציג בסוף החודש. ההצעה כוללת מתווה עתידי לגבולות המדינה הפלסטינית.

עוד אמר סבייח כי אבו מאזן הודיע לליגה הערבית כי ברגע שהאמריקנים יציגו את ההצעה, הפלסטינים לא יגיבו מייד. במקום, אמר אבו מאזו, הם יביאו את ההצעה בפני הליגה הערבית וביחד עם נציגי האומות הערביות הם יחליטו האם לקבל או לדחות את המתווה.

לבסוף העיד סבייח כי אבו מאזן הציג את התנאים הבסיסיים אותם אמר שיסיכים לקבל. לדבריו אבו מאזן יסכים לכינון מדינה פלסטינית שבירתה תהה כל מזרח ירושלים כמו גם למתווה של חילופי שטחים חלקיים ומוגבלים. שנית יו"ר הרשות הפלסטינית יסכים לנסיגה מדורגת של חיילי צה"ל מהשטחים הפלסטינים שתמשך כ-3 שנים.

לא יכיר במדינה יהודית. אבו מאזן (AP)

בנוגע לשהות צה"ל בשטחים, אבו מאזן צפוי לדחות כל שהות קבועה של צה"ל בבקעת הירדן. עם זאת הוא צפוי להסכים לנוכחות  של כוח בינלאומי באזור. בנוסף המקור מדווח כי ראש הרשות הפלסטינית יסרב להכיר בישראל כמדינה יהודית.

עוד אמר סבייח כי אבו מאזן חותר להגיע להסכם קבע ולכן ידחה כל הסכם ביניים במידה ויוצע. לבסוף אבו מאזן, ידחה הצעה לפיה הפלסטינים יקימו מדינה מפורזת מנשק. אולם הבטיח כי הפלסטינים לא יכנסו ל"מירוץ חימוש" עם ישראל. כך על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

את הפגישה עם נציגי הליגה קיים אבו מאזן במצרים

בסוף השבוע האחרון אבו מאזן שהה במצרים שם הוא נפגש עם שרי חוץ של מספר מדינות מהליגה הערבית. במהלך ביקורו, לפי הדיווח, הוא קיים את התדרוך עם הליגה הערבית על ההתפתחויות האחרונות בשיחות השלום עם ישראל.

בשבוע שעבר נדמה היה כי המצב המתוח ממילא בין ישראל לפלסטינים, עומד לקראת פיצוץ. זאת לאחר שברשות הפלסטינית הגיבו בזעם לתקריות בג'נין ובקלקיליה שבהן ירו כוחות הביטחון למוות בשני חמושים. "ישראל עושה מאמצים להשאיר אותנו במעגל האלימות והמתיחות", אמר נביל אבו רודיינה, דוברו של אבו מאזן וקרא לקהילה הבינ"ל להתערב.