אובמה נגד נתניהו: ישראל לא תעודכן במו"מ עם אירן

הממשל האמריקני מעניש את רה"מ בעקבות נאומו המתוכנן בקונגרס. ישראל לא תקבל תדרוכים על המתרחש בשיחות מחשש שנתניהו ישתמש במידע לצרכים פוליטיים. בנוסף, היועצת לביטחון לאומי של אובמה מנתקת קשר עם המל"ל‎

מידור תמורת נאום. נתניהו ואובמה, ארכיון

קרע דרמטי ביחסים עם ארצות הברית: על הרקע הנאום המתוכנן של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס בעוד כשבועיים וחצי, ממשל אובמה הטיל "עונש" על ישראל. לאחרונה מודרה ישראל משיחות הגרעין עם אירן - אותן שיחות שצפויות לעמוד במוקד נאומו של נתניהו. הצעד, שפורסם לראשונה הערב (ראשון) בחדשות 2, בוצע מחשש שנתניהו משתמש בתדרוכים לצרכים פוליטיים-ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

וונדי שרמן, תת שר החוץ האמריקני והממונה על שיחות הגרעין עם אירן, הודיעה שהיא חדלה לתדרך את ישראל ולעדכן אותה על המתרחש בשיחות, משום שבחומר נעשה שימוש מניפולטיבי ופוליטי בישראל. עם זאת, בכיר אמריקני הכחיש את הדיווח וטען כי שרמן תיפגש עם בכירים מישראל.

גם סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של אובמה ואשת סודו, הודיעה שהיא מנתקת קשר עם המל"ל (המועצה לביטחון לאומי) ועם העומד בראשה יוסי כהן - משום שישראל הפכה נושא ביטחוני בינלאומי לנושא פוליטי ולאמצעי לחתירה בפוליטיקה הפנימית של ארצות הברית.

בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה: "היחסים האסטרטגיים בין המדינות עמוקים". כמו כן, הוסיפו בלשכת נתניהו, יוסי כהן ייצא בהמשך השבוע לוושינגטון כדי להשתתף בוועדה - ויפגוש הן את שרמן והן את רייס.

ביינר: לא מתחרט על הזמנת נתניהו

בתגובה לדיווח בחדשות 2, אמר יו"ר המחנה הציוני הרצוג: "הדבר שהתרענו עליו הולך ומתרחש - עכשיו ברור לכולם שנתניהו פוגע בביטחונם של אזרחי ישראל ובמאבק באיום האירני. היחסים עם הידידה מס' 1 שלנו צריכים להיות מעל כל שיקולי בחירות ונתניהו צריך להודיע לאלתר על ביטול נסיעתו".

גם יו"ר מרצ זהבה גלאון הצטרפה לביקורת: "זוהי התגובה הראשונה לפעולת תג מחיר שמבצע נתניהו בקונגרס האמריקני. אם למישהו היה ספק ביחס לנזק שגורם נתניהו ליחסי החוץ של ישראל, האמת הולכת ונחשפת. נתניהו הפך לנטל על ההסברה הישראלית, ערער את מעמד ישראל בעולם והשאיר אותה ללא השפעה על הגרעין האירני - נתניהו מחליש את ישראל, וטוב היה אם היה ממדר עצמו מנאום הבחירות המיותר".

הבוקר הודה ג'ון ביינר, יו"ר בית הנבחרים, כי הזמנת נתניהו בוצעה ללא עדכון הממשלה. בריאיון לרשת "פוקס" ניסה ביינר לנמק את צעדיו: "האיבה של הממשל לנתניהו אינה סוד בוושינגטון - זהו מסר חשוב שיש לנתניהו להעביר לעם האמריקני: אני שמח שהוא בא, ומצפה לשמוע את מה שיש לו לומר"". ביינר הוסיף כי אינו מתחרט על המהלך.

לא מתחרט. ביינר (ג'ון ביינר)

בשבוע שעבר מספר נציגים דמוקרטים בבית הנבחרים הפיצו עצומה בה ביקשו מהיו"ר ג'ון ביינר לדחות את ביקורו המתוכנן של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס - כך דווח בסוכנות הידיעות האמריקנית "בלומברג".

"כחברים בקונגרס התומכים בישראל, אנו שותפים לדאגה שאתה (ביינר) משתמש במנהיג זר ככלי נגד הנשיא", כך נכתב בעצומה, שמאחוריה עומדים חברי בית הנבחרים קית' אליסון, סטיב כהן ומקסין וולטרס - כולם דמוקרטים. השלושה החלו להפיץ את נוסח העצומה בקרב 435 חברי בית הנבחרים ו-100 חברי הסנאט.

עד כה לפחות 13 צירים דמוקרטים הודיעו שייעדרו מהאולם בזמן שנתניהו יישא את דבריו - צעד המהווה שפל חסר תקדים ביחסי ישראל וארצות הברית.

ובמקביל לפעולות של הדמוקרטים נגד הנאום - ובראשם הודעתו החריגה של סגן הנשיא ג'ו ביידן שהודיע כי לא יהיה נוכח בנאומו, הודיע בשבוע שעבר ביינר כי הוא מתעקש על הזמנתו, ומתוקף תפקידו אף הבהיר שהנאום יתקיים כמתוכנן. דוברו של ביינר סירב להתייחס לדיווחים לפיהם נתניהו שוקל לשנות את פורמט הנאום בעקבות הביקורת שנמתחה על המהלך ובעקבות המתיחות הגואה עם ממשל אובמה.