ארה"ב ובריטניה צותתו ללשכות נתניהו, אולמרט וברק

מסמכים חדשים שנחשפו ב"גרדיאן" וב"ניו יורק טיימס" מעידים כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב וסוכנות הביון הבריטית יירטו מיילים מלשכותיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון בישראל ב-2009. בין היעדים שנחשפו: לשכות אולמרט, נתניהו וברק

מתח חדש ביחסים? נתניהו ואובמה (AP)

פרשת ההדלפות מגיעה לישראל: שורה של מסמכים סודיים חושפת כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) וסוכנות הביון הבריטית יירטו תכתובות מייל של שורה של ארגונים נוספים ובהם - לשכותיהם של ראשי ממשלות בישראל. לפי הדיווחים, בין המטרות למעקב ברשימה שנחשפה: לשכתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לשכתו של שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק וגם לשכת נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הדיווחים ב"ניו יורק טיימס" וב"גרדיאן הבריטי", המסמכים מראים כי אנשי ביון עקבו אחרי תכתובות הדואר האלקטרוני של מספר בכירים ישראלים ב-2009, ובהם מטרה שזוהתה כ"ראש הממשלה הישראלי".

אחד המסמכים שהוצא ב-2009, לפי הדיווח, מבהיר מעל כל ספק כי ארה"ב ובריטניה יירטו מייל של ראש הממשלה אז אהוד אולמרט. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי היירוט של המייל מלשכת אולמרט התרחש בעוד ראש הממשלה לשעבר מתמודד עם מתקפת טילים מעזה, אבל גם בזמן של מתח ביחסים עם ארה"ב סביב אפשרות לכאורה של הכנות ישראליות לתקיפה באירן.

באותו הזמן, אף דווח, נעשה מעקב אחר המחלקה לפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, שעוסקת בין היתר בפיזיקה גרעינית.

גם בכירים ישראליים היו על הכוונת. ארכיון (AP)

עוד לפי המסמכים שנחשפו, בין התכתובות נעשה מעקב גם אחרי חלופת מסרים בין שר הביטחון לשעבר ברק לבין ראש הצוות שלו דאז יוני קורן. כמו כן, צותתו גורמי הביון גם למספר נציגויות של ישראל בעולם.

יירטו מיילים והודעות טקסט

בעוד בעבר נחשפו כבר כמה שמות של פוליטיקאים ודיפולמטים במסגרת פרשת ההאזנות, בהם שמה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המסמכים החדשים, שהדליף אדוארד סנואודן, מספקים תמונה מלאה יותר של ריגול ביותר מ-60 מדינות. לפי המסמכים שנחשפים עתה, מלבד הבכירים הישראליים יעדים נוספים לריגול היו: בכירים באיחוד האירופי, ראשי ארגוני סיוע בינלאומיים, וחברות אנרגיה זרות.

לפי הדיווחים, המעקב התבצע ע"י משדרים כשהמרגלים, שלרוב עבדו מחוץ לאתרים של סוכנות הביון הבריטיים, באופן סיסטמטי צותתו לכל מסר תקשורת שהועבר - אחד אחרי השני. בעיקר התמקדו המשדרים בהעברות לוויניות. בין היתר עקבו אחרי: אי-מיילים, הודעות טקסט ושיחות טלפון.