ארה"ב לישראל: בסיבוב הבא תתאפקו

לקראת הפעימה השלישית של שחרור מחבלים פלסטינים, מנסים גורמים אמריקנים למנוע מישראל להודיע על בנייה בסמוך למהלך. לטענתם, הדבר עלול להוביל לפיצוץ במשא ומתן. כעת מחפשים חלופות כגון הכרזה על בנייה ימים או שבועות אחרי השחרור. גורם מדיני בכיר: "הבנייה תימשך כפי שסוכם בתחילת המשא ומתן"

"הימנעו מהודעה על בנייה" (רויטרס)

בעוד כשבועיים אמורה לצאת לדרך הפעימה השלישית של שיחרור מחבלים פלסטינים, ובכל פעם מעורר הדבר ויכוח חדש: ארצות הברית לוחצת על ישראל להימנע מהודעה על בנייה מאסיבית בשטחים בסמוך לשחרור האסירים. הסיבה, לדבריהם, היא שמדובר בנושא רגיש אצל הפלסטינים, דבר שיכול להוביל לפיצוץ המשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיונים שמתקיימים בין האמריקנים לנציגים מישראל דנו הצדדים בכל מיני חלופות. למשל, שישראל תודיע על הבנייה בשטחים ימים או שבועות לאחר שחרור האסירים, או תכריז על בנייה רק בגושי ההתנחלויות.

גורם מדיני בכיר הבהיר הערב (ד') לחדשות 2 כי "הבנייה תימשך כפי שסוכם בתחילת המשא ומתן".

בסוף חודש אוקטובר שוחררו 26 מחבלים לידי הרשות הפלסטינית. חמישה מתוכם הגיעו לעזה ו-21 נוספים שוחררו ברמאללה. זמן קצר לפני כן דחה בג"ץ את העתירה שהגישו משפחות שכולות וארגון "אלמגור" נגד השחרור. חלק מהמשפחות ופעילי ימין קיימו הפגנה סוערת מול כלא עפר, שבה ביקשו לא רק למנוע את שחרור האסירים הרוצחים - אלא גם לשחרר את האסירים הביטחוניים הישראלים.

ברמאללה חגגו אלפים את השחרור במוקטעה. ראש הרשות אבו מאזן ובכירים נוספים קיבלו את פני האסירים. לאחר הפגישה עם יו"ר הרשות, שוחררו האסירים לדרכם. בכיר הפת"ח ג'יבריל רג'וב אמר לחדשות 2 על הזעם בישראל כי "משפחות שכולות יש בשני הצדדים, שנינו סבלנו מהמלחמה הכואבת הזו. בראש ובראשונה אלו אסירים שהיו צריכים להשתחרר מיד אחרי חתימת אוסלו וטוב שנזכרנו לשחרר אותם אחרי 20 שנה".