בריטניה לאזרחיה: "מומלץ שלא לעשות עסקים בהתנחלויות"

ממשלת בריטניה נגד ההתנחלויות: בהודעת מחלקת הסחר וההשקעות הבריטית מזהירה בריטניה את אזרחיה מפני השקעות, עסקאות ותיירות בהתנחלויות מחשש "לנזק תדמיתי, כלכלי ומשפטי" שעלול לדבריה להיגרם להם

בניה בהתנחלויות (רויטרס)

ממשלת בריטניה הזהירה את אזרחיה שלא להיות מעורבים בפעילות עסקית הקשורה ליישובים ישראלים מעבר לקו הירוק. "אזרחים ועסקים אירופיים צריכים להיות מודעים לנזק תדמיתי שעלול להיגרם להם כתוצאה ממעורבות כלכלית בהתנחלויות", נכתב באזהרה שפרסמה מחלקת הסחר וההשקעות של בריטניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השקעה, רכישה, קיום עסקאות, תיירות בהתנחלויות או כל פעולה כלכלית שמניבה תועלת להתנחלויות יוצרת סיכונים כלכליים ומשפטיים הנובעים מכך שעל פי החוק הבינלאומי הן נבנו על שטח כבוש, והן לא חלק לגיטימי מישראל", נכתב בהודעה.

באזהרה צויין כי ממשלת בריטניה לא מכירה בהתנחלויות כחוקיות, ולא תומכת או מעודדת את אזרחיה להיות מעורבים בפעילות בהן. עם זאת, מדובר באזהרה ולא באיסור. עוד צויין כי "ההתנחלויות הן מכשול לשלום והן מאיימות על פיתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

ובינתיים במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - ברשות תוקפים את מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ודוחים את הצעותיו לסידורי ביטחון חדשים, ולדחיית הפעימה השלישית של שחרור האסירים. גורמים פלסטינים האשימו את מזכיר המדינה האמריקני כי החלטתו היא ניסיון ללחוץ על הרשות - כדי להשיג מסגרת הסכם שאינה מקובלת על הפלסטינים בשיחות עם ישראל.

עוזרו של אבו מאזן, יאסר עבד רבו, טען כי ארה"ב משתמשת בשחרור האסירים כדי "לסחוט את הפלסטינים, לקבל הסכם בעל קווים מעורפלים שאינו עונה על דרישותיהם".