שגריר דרום אפריקה בישראל בביקורת מרומזת: "נתניהו לא מגיע, אבל אבו מאזן כבר שם"

המבוכה בישראל על אי נסיעת נתניהו ופרס לטקס האשכבה של נלסון מנדלה נמשכת. בשיחה עם חדשות 2 Online אמר סיסא נגומבנה כי אף נציג מהמדינה לא שוחח איתו בימים האחרונים. "אני לא כועס", אמר, והדגיש כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן דווקא כן יגיע לטקס. "אם נתניהו היה מגיע, אולי זה היה עוזר לתהליך השלום"

אכזבה יש, כעס אין (AP, רויטרס)

"אף גורם ישראלי לא דיבר איתי, אבל אני לא כועס" - כך אמר הערב (ב') שגריר דרום אפריקה בישראל סיסא נגומבנה בשיחה עם חדשות 2 Online, בהתייחסו לסאגת אי נסיעת ראש הממשלה והנשיא לטקס האשכבה של נלסון מנדלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה ציין נגומבנה כי הוא מעט מאוכזב מכך שראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס לא יגיעו, אך הביע שביעות רצון מכך שלבסוף כן תצא משלחת ישראלית כלשהי."היה יכול להיות טוב אם נתניהו ופרס היו מגיעים כי לפעמים דברים נפתרים בשטח ולא באמצעות דיפלומטיה. זה באמת היה יכול להיות חשוב".

הוא הוסיף, כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן כבר נמצא בדרום אפריקה לצורך טקס האשכבה. "אם נתניהו היה בא, אולי הוא היה יכול לפגוש את אבו-מאזן ואולי זה היה עוזר לתהליך השלום".

הוא ציין כי למרות שהוא שגריר חדש יחסית בישראל, הוא יודע כי יש מחלוקות בין ישראל לדרום אפריקה, אך שלל כי הן הסיבה לכך שהבכירים הישראלים לא יגיעו. לשאלתנו מדוע לדעתו נתניהו ופרס לא יגיעו הוא הפנה אותנו לאנשי ראש הממשלה: "אני לא יכול לענות על זה, אבל הבנתי מהכותרות בישראל שזה בשל עניינים כלכליים".

ראשי מדינות רבים יגיעו לדרום אפריקה (AP)

פרס מחלים משפעת, נתניהו דאג מההוצאות

מי שכן ייצא למשלחת הוא יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שאליו יתלוו גם חברי הכנסת פנינה תמנה-שטה, שמעון סולומון, רונן הופמן (יש עתיד), חיליק בר (העבודה) וניצן הורוביץ (מרצ). הסאגה סביב הנציג הישראלי בטקס החלה לאחר שמנכ"לית בית הנשיא פנתה למזכיר הממשלה, כנהוג, והביעה את רצונו של הנשיא פרס לייצג את ישראל בטקס האשכבה.

לאחר מכן הסתמן כי דווקא נתניהו ייסע, אך אמש לשכת נשיא המדינה הודיעה כי ראש הממשלה החליט שלא לנסוע, וכי פרס יהיה ככל הנראה זה שייצג את ישראל בטקס האשכבה שייערך ביום שלישי הקרוב.

שגריר דרום אפריקה בישראל (שגרירות דרום אפריקה)

היום הודיע גם הנשיא פרס כי לא יוכל לקחת חלק בטקס האשכבה מאחר והוא מחלים ממחלת השפעת, וגם בשל פרק הזמן הקצר שנותר להתארגנות לקראת הנסיעה - בעקבות הביטול של ראש הממשלה. לאור המצב שנוצר, עד עתה לא היה ברור האם נציג רשמי כלשהו ייצג את ישראל באירוע.

ההחלטה כי ראש הממשלה נתניהו לא ישתתף בטקס, התקבלה, לאחר שהתברר כי העלויות הכרוכות בנסיעה בהתראה כה קצרה עומדות, לפי ההערכה הראשונית, על כ-7 מיליון שקלים.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv