אדלשטיין ייצג את ישראל בטקס האשכבה של מנדלה

אחרי הביטול של נתניהו בשל העלויות הגבוהות, וההודעה כי גם נשיא המדינה לא יוכל לייצג את ישראל, הוחלט כי מי שייקח חלק בטקס האשכבה של מנהיג דרום אפריקה המנוח - יהיה יו"ר הכנסת. אליו יתלוו חברי הכנסת תמנו-שטה וסולומון. הכנסת תישא בעלות הנסיעה של כמיליון שקלים

אדלשטיין. ייצג את ישראל (אבי אוחיון,לע"מ)

הסאגה המביכה מגיעה לסיומה? אחרי שראש הממשלה הודיע כי לא ייצג את ישראל בשל עלויות הנסיעה, והנשיא פרס, שהיה צפוי להחליפו, ביטל את הנסיעה - עתה מסתמן כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יהיה הנציג הישראלי בטקס האשכבה של מנהיג דרום אפריקה לשעבר המנוח נלסון מנדלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל יו"ר הכנסת יתלוו גם חברי הכנסת פנינה תמנו-שטה, שמעון סולומון, רונן הופמן (יש עתיד), חיליק בר (העבודה) וניצן הורוביץ (מרצ). הכנסת היא שתממן את נסיעתם. 

ייצוגה של ישראל בטקס האשכבה של מנדלה הוא נושא בעל רגישות גבוהה, זאת על רקע שיתוף הפעולה בעבר בין ישראל למדינת האפרטהייד, שקדמה לרפובליקה של דרום אפריקה.

יישאר בארץ בשל העלויות. נתניהו (חדשות 2)

הסאגה סביב הנציג הישראלי בטקס החלה לאחר שמנכ"לית בית הנשיא פנתה למזכיר הממשלה, כנהוג, והביעה את רצונו של הנשיא פרס לייצג את ישראל בטקס האשכבה.

לאחר מכן הסתמן כי דווקא נתניהו ייסע, אך אמש לשכת נשיא המדינה הודיעה כי ראש הממשלה החליט שלא לנסוע, וכי פרס יהיה ככל הנראה זה שייצג את ישראל בטקס האשכבה שייערך ביום שלישי הקרוב.

נלסון מנדלה. ארכיון (AP)

עלות הנסיעה לרה"מ: כ-7 מיליון שקלים

ההחלטה, כי ראש הממשלה נתניהו לא ישתתף בטקס, התקבלה, לאחר שהתברר כי העלויות הכרוכות בנסיעה בהתראה כה קצרה עומדות, לפי ההערכה הראשונית, על כ-7 מיליון שקלים.

הצעת המחיר שהגישה חברת אל על לטיסה הייתה כ-2.8 מיליון ש"ח. בנוסף, בשל צרכי אבטחה ייחודיים, היה נדרש להטיס ציוד במטוס הרקולס שעלותו כ-3.2 מיליון ש"ח - זאת מבלי לחשב את העלויות הנלוות.

היום הודיע גם הנשיא פרס כי לא יוכל לקחת חלק בטקס האשכבה מאחר והוא מחלים ממחלת השפעת, וגם בשל פרק הזמן הקצר שנותר להתארגנות לקראת הנסיעה - בעקבות הביטול של ראש הממשלה. לאור המצב שנוצר, עד עתה לא היה ברור האם נציג רשמי כלשהו ייצג את ישראל באירוע.