לפיד: "מו"מ מדיני גם במחיר שינוי בקואליציה"

משבר קואליציוני בדרך? שר האוצר קרא לראש הממשלה לקדם את המשא ומתן ומדיני - גם אם לשם כך יידרשו שינויים קואליציוניים. "לא אתן לאיש למוסס את התהליך המדיני", קרא לפיד בנאום בוועידת ישראל לעסקים

המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים עמד במוקד נאומו של שר האוצר יאיר לפיד אחר הצהריים (א') בוועידת ישראל לעסקים. בדבריו הזהיר לפיד כי פיצוץ שיחות השלום עלול לסכן את יציבות הממשלה וקרא להתמיד במשא ומתן המדיני, גם על חשבון שינוי במבנה הקואליציה הנוכחי. "חיוני למשק ולמדינה שהממשלה הזו תמשיך לכהן בתפקידה, גם אם התקדמות המו"מ תחייב שינויים קואליציוניים כאלה או אחרים", קרא. את נאומו של שר האוצר העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האוצר התריע מפני הסכנות שטומן בחובו המצב הקיים לעתידה של ישראל. "מצב זה גורם נזק הולך וגובר, כלכלי ופוליטי, ליחסינו עם ארצות הברית ועם העולם. אני נחוש בדעתי למנוע את מה שנראה לי כניסיון מתמשך למוסס ולעכב את התהליך המדיני", אמר לפיד והבטיח: "אעשה הכל, כל דבר, כדי למנוע את כשלון המו"מ. לא אתן לאיש למוסס את התהליך המדיני". 

"אנחנו לא יכולים להמשיך לחמוק מהעובדה שלשלום יש מחיר כואב", הדגיש שר האוצר. "ראש הממשלה הצהיר שהוא מכיר במחיר הזה. אני מאמין ומקווה שיש בו את האומץ ההיסטורי הדרוש כדי לשלם את המחיר. זה מה שהוא התחייב לו עם בעת שהקמנו את הממשלה, ואיני מעלה בדעתי לרגע שהוא לא התכוון לכל מילה. הבטחתי לו שאם ייבחר ללכת למו"מ אמיתי, נעמוד מאחוריו ונאפשר לו לצאת למסע הזה".

"השלום אינו איום - הוא תקווה"

רה"מ מכיר במחיר". נתניהו וקרי (לע"מ)
שר האוצר הבהיר עוד כי ישראל תנהל משא ומתן "הוגן אבל קשוח". "לא נוותר אפילו בסנטימטר על ביטחון אזרחי ישראל", הדגיש, "הפלסטינים צריכים לדעת שגם עליהם לשלם מחיר וגם עליהם לעשות פשרות כואבות. אין לי שום אשליות לגבי הפלסטינים, אבל דווקא משום כך עלינו להיפרד מהם. לא נישואין איתם אנחנו מבקשים אלא גירושין. הם יודעים היום שלא כל חלומותיהם יתגשמו, לא על חשבוננו".

לדבריו, השלום הפך להיות בשיח הישראלי מילה נרדפת לוותרנות וחולשה. "אני מסרב לקבל זאת", קרא לפיד, "השלום אינו איום, הוא תקווה. הוא ההבדל בין חיים של מצור, סיכונים ביטחוניים שהולכים וגוברים ולחץ בינלאומי שכבר מתחיל לתת את אותותיו, לחיים במדינה משגשגת, עם חינוך טוב יותר ומערכות בריאות ורווחה חזקות יותר. חתימה על הסכם תמשוך הנה השקעות זרות, תפתח שווקי ייצוא חדשים ותייצר כלכלה טובה ויציבה יותר שכל אזרח ישראלי ייהנה ממנה".

"כל רגע שבו אין הסכם בינינו לבין הפלסטינים, הוא סיכון מובהק לקיומה של ישראל כמדינה יהודית", ציין השר. "עם כל יום שעובר ללא הסכם, מתקרבת אלינו הסכנה של מדינה דו-לאומית. מדינת ישראל אינה צריכה לשלוט בעם אחר. זה מנוגד למוסר היהודי, זה מנוגד לעצם הרעיון של בניה של חברת מופת".

"לכישלון המו"מ יהיו תוצאות הרסניות"

לדברי לפיד, לכישלון המו"מ עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת, בין היתר בתחום הכלכלה. "התוצאות עלולות להיות הרסניות לכיסו הפרטי של כל אזרח ישראלי". שר האוצר הזהיר גם מבידוד גובר של ישראל בעולם במקרה של כישלון השיחות: "הדרך בה התעלמו אומות העולם מאזהרותינו בנושא האירני היא נורה אדומה המאותתת על כך שהעולם, ובראשו ארצות הברית, הולך ומאבד כלפינו לא רק את אהדתו אלא גם את סבלנותו".

"הטרגדיה הישראלית הגדולה היא שכולנו יודעים איך זה יסתיים: מדינה אחת בצד אחד, מדינה שנייה בצד השני. הדבר היחיד שאין אנו יודעים הוא כמה זמן יעבור עד שזה יקרה וכמה דם יישפך. לפיכך זהו תפקידנו, כהנהגה אחראית וכממשלה אחראית, לוודא שמה שפחות זמן יעבור ומה שפחות דם יישפך", סיים לפיד את דבריו.

העבודה תתמוך בהסכם מדיני. הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)
יושב ראש מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג בירך את שר האוצר על נאומו: "עכשיו שלפיד אימץ את עמדת מפלגת העבודה, אפשר לומר בסיפוק שהצלחנו לנתב גוש פוליטי גדול במרכז המפה הפוליטית להכרה כי החזרה לגבולות מוסכמים היא הדרך היחידה. ייתכן שכמו החורף הנוכחי, מה שהתחיל בזרזיף משא ומתן יתפתח לנחל מדיני שוצף ויביא תוצאות היסטוריות".

"אם נתניהו יתקדם ויציג הסכם היסטורי - אנחנו נהיה שם כדי לתמוך מבפנים או מבחוץ", אמר הרצוג. "אני מקווה שיש עתיד תממש את הצד השני של המשוואה ותחבור אלינו במידה שנתניהו יתחמק מהמו"מ".