פרס: "מוכן להיפגש עם רוחאני, אנחנו בעד שלום"

נשיא המדינה דיבר בוועידת ישראל לעסקים על הסכם הגרעין שנחתם עם אירן ואמר כי "צריך לעשות הכל כדי שאירן לא תגיע ליכולת גרעינית צבאית שתהווה סכנה לעולם כולו". פרס נשאל האם יהיה מוכן להיפגש עם נשיא אירן והשיב: "למה לא? אירן אינה אויבת של ישראל"

פרס: "אירן אינה אויבת של ישראל" (יונתן סננס, חדשות 2)

נשיא המדינה שמעון פרס דיבר הבוקר (א') בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" והתייחס להסכם בין המעצמות לאירן. בריאיון מדיני-כלכלי למגיש CNN ריצ'ארד קווסט אמר פרס כי לא יתנגד להיפגש עם נשיא אירן חסן רוחאני. "למה לא?", תהה הנשיא. "אירן אינה אויבת של ישראל, אנחנו בעד שלום". את הריאיון העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבעיה היחידה כעת היא מה שיקרה בחצי השנה הקרובה", אמר נשיא המדינה על הסכם הביניים עם אירן. "צריך לעשות הכל כדי שאירן לא תגיע ליכולת גרעינית צבאית שתהווה סכנה לעולם כולו. אף אחד לא מאיים על אירן והיא לא צריכה לאיים על איש".

פרס דיבר גם על המחלוקת עם האמריקנים בסוגייה האירנית ואמר כי לדעתו היחסים עם ארה"ב "נותרו כשהיו וכמו שהם צריכים להיות". הוא הודה כי ישנם עדיין חילוקי דעות עם ממשל אובמה, אך הדגיש כי הוא רוחש כבוד גדול לנשיא האמריקני: "אני מחשיב אותו כחבר של ישראל".

קווסט מראיין את הנשיא

"אף אחד לא שש אלי קרב"

המראיין קווסט שאל את פרס האם היה רוצה שההסכם בין אירן לשש מעצמות המערב לא ייחתם. נשיא המדינה השיב כי אם היה יודע מה האלטרנטיבה לכך - הוא היה יכול לענות על השאלה. הנשיא התייחס גם לאופציה הצבאית שעדיין "על השולחן". "אף אחד לא שש אלי קרב", הדגיש, "אך היא נשארת כך כדי שייקחו אותנו ברצינות".

סוגיה נוספת שאליה נדרש פרס היא המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "יש תכנית על השולחן", אמר, "אך היא עדיין לא גמורה ואנחנו נושאים ונותנים". הוא ציין כי ישנן שתי בעיות. "הראשונה היא ניסיוננו המר עם רצועת עזה אחרי ההתנתקות. אני לא מבין מדוע הם יורים על אזרחים. בשביל מה? מהי הסיבה? בשל כך, הרבה ישראלים לא רוצים לעשות דבר דומה בגדה המערבית".

"ישנה בעיה נוספת חמורה לא פחות", הוסיף פרס. "והיא קיומנו כמדינה יהודית. זוהי לא הגדרה לשם הצהרה. מדובר במספר. אנחנו הרוב".

"מנדלה הלך בצד המואר" (רויטרס)

"מנדלה הלך בצד המואר של החיים"

במהלך הדברים, התייחס פרס גם למותו של נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה. "הוא דוגמה ומופת. הוא הלך בדרכו בצד המואר של החיים שלנו".

לבסוף, עימת קווסט את הנשיא עם שאלת נישואי הגאים. "אני לטובת כל בן אנוש", השיב פרס. "אני למען זכותו של כל אחד להתאהב בכל אחד שיחפוץ. האל יצר אותנו בצלמו וכולנו נוצרנו על ידי אותו האל. לכולם הזכות להיות שווים".