מה כולל המתווה האמריקני לבקעה?

על פי הצעתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להסדרים הביטחוניים כחלק מהסכם מדיני צה"ל ישמור על נוכחות בשטחים והאמריקנים יפקחו מודיעינית על ארגוני הטרור. גורמים ביטחוניים אומרים שישראל תשקול את ההצעה, אבל הפלסטינים מסרבים למתווה. ומי תומך? דווקא המשטר בירדן

האמריקנים מציעים פיתרון ביטחוני לגבול המזרחי בבקעת הירדן, עם שיתוף פעולה ישראלי ופלסטיני. איך זה יכול לעבוד? האמריקנים מציעים שלאורך הבקעה יהיו מעברי גבול משותפים לפלסטינים ולישראל. בשאר הגבול - הנוכחות תהיה ישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארה"ב תספק מעטפת טכנולוגית, כולל מל"טים, שתפקח על הגבול. הפלסטינים מצידם דחו את ההצעה האמריקנית מכל וכל - אבל ההצעה זוכה דווקא לתמיכה מירדן. הרעיון התחיל ככוח בינלאומי של נאט"ו, שנתניהו דחה בתוקף. האמריקנים הגיעו לאחר מכן עם רעיון יצירתי שנועד לגשר על הפערים לאורך זמן.

כך יראה הגבול בעתיד? (חדשות 2)
הפיתרון האמריקני יכול לעבוד אם ישראל תשתכנע שמצב כזה ימנע את נפילת אבו מאזן. התסריט הישראלי לארה"ב אומר שאם צה"ל לא יהיה בגדה המערבית המשטר של אבו מאזן יפול, ומהומות ביהודה ושומרון יכולות גם להפיל את המשטר ההאשמי בירדן.

הפיתרון ריאלי, השאלה מתי מיישמים אותו: האם כשחותמים את ההסכם, או תקופה לאחר חתימת ההסכם אז יוחלט בידי שני הצדדים על כניסת המתווה לפעולה בהסכמה.