קרי בפגישה עם נתניהו: "מאמין שיש התקדמות במשא ומתן"

מזכיר המדינה האמריקני נפגש עם ראש הממשלה נתניהו ודן עמו בסוגיות בוערות כגון תכנית הגרעין האירנית והמשא ומתן עם הפלסטינים. "הסנקציות נגד הממשל, הנפט והמערכת הבנקאית נותרו במקומן", אמר קרי, והדגיש כי לדעתו, חלה התקדמות בשיחות בין ישראל לפלסטינים

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהגיע אמש (ה') לביקור בישראל, נפגש הבוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והצהיר בפניו כי הבסיס לסנקציות על אירן יוותר על כנו. "הסנקציות הנרחבות נגד הממשל, הנפט והמערכת הבנקאית נותרו במקומן. זה לא ישתנה", הבטיח. מנגד, הבהיר נתניהו כי ישראל מאמינה בעסקה סופית. "שלא כמו בהסכם הביניים, זה יהיה חיוני להגיע להסכם סופי לגבי פירוק יכולתה הגרעינית הצבאית של אירן", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נגביר את מאמצי הפיקוח בעזרת משרד האוצר והסוכנויות המתאימות בארצות הברית", אמר קרי במהלך הפגישה עם נתניהו בירושלים. "צריך לנקוט צעדים שימנעו את הידלדלות הסנקציות. ביטחונה של ישראל עומד בראש סדר העדיפויות של וושינגטון בהתנהלותה מול תכנית הגרעין האירנית".

בהמשך, דנו השניים במשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית. קרי העלה הצעה חדשה שלפיה ישופרו הערבויות הביטחוניות של ישראל. הוא אף טען כי חלה התקדמות במגעים. "תמיד ידענו שזו דרך מסובכת וקשה", אמר קרי, "אבל אני מאמין שאנו מתקדמים".

נתניהו, מצידו, אמר כי "ישראל מוכנה לשלום היסטורי שמבוסס על שתי מדינות לשני עמים. זהו שלום שבו ישראל יכולה וחייבת להגן על עצמה בכוחות עצמה עם כוחותיה שלה מול כל איום אפשרי. איננו זקוקים למשברים מלאכותיים או להצהרות, אלא להבנות והסכמות". יחד עם זאת, אמר: "זה לא הזמן להפנות אצבע מאשימה".

נתניהו שב וחזר על דבריו בעבר, שלפיהם הוא אינו מוכן לדון על נושאים כמו גבולות או מים לפני שיבטיח שרמת הביטחון של אזרחי ישראל תישאר ברמה הנוכחית - גם אחרי הסכם.