דיסקין עקץ את בנט: "מי הרסיס, מי הישבן?"

בנאום בכנס לציון עשור ליוזמת ז'נבה ניצל ראש השב"כ לשעבר את הבמה כדי לענות לשר הכלכלה נפתלי בנט, שכינה את הבעיה הפלסטינית בעבר "רסיס בישבן". בנוסף, התריע מפני הסלמה: "יציאת פלסטינים לרחובות - תרחיש סביר"

 ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, התייחס היום (ד') לפתרון מדינה אחת לשני עמים בכנס לציון עשור ליוזמת ז'נבה ועקץ את שר הכלכלה נפתלי בנט, שהשווה את הבעייה הפלסטינית בעבר ל"רסיס בישבן". "אסור להתייחס לשאלות שיעלו במדינה כזו בבחינת רסיס בישבן, כדברי אחד משרינו החדשים", אמר דיסקין. "במציאות של מדינת הים עד הנהר, אחת השאלות הקשות ביותר לפתרון תהיה: מי באמת הרסיס, ומי הישבן?". את הכנס העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיסקין הדגיש כי לדעתו, תפיסת שתי המדינות היא בצלמה המוסרי של ישראל, והציב על הפרק שורה של שאלות, שבראייתו, יעלו בפתרון של מדינה אחת לשני עמים. "בפתרון זה מגולמות שאלות כמו: מה יהיה מעמדם האזרחי של הפלסטינים במדינת הים עד הנהר שיצרנו במו ידינו? האם יזכו לשוויון אזרחי מלא כולל זכות הצבעה כמו אזרחי ישראל הערבים? האם ניתן להם רק מעמד של תושבים שווי זכויות ללא זכות הצבעה? ומה ההשלכות על אזרחי ישראל הערבים?", תהה.

נוכח הייאוש שתיאר ברחוב הפלסטיני ו"האביב הערבי", הזהיר ראש השב"כ לשעבר מפני הסלמה. "עם הטפטוף הגובר של פיגועים בחודשים האחרונים, היציאה של הפלסטינים לרחובות הוא תרחיש סביר", התריע. "זה התרחיש ברחבי העולם. תהיה זו טעות חמורה לחשוב שאצלנו זה לא יקרה".

"להגיע להסכם עכשיו". ארכיון (רויטרס)

"המנהיגים בשני הצדדים חלשים"

דיסקין קרא להגיע להסדר לפני שיהיה מאוחר מדי. "חייבים להגיע להסכם עכשיו לפני שנגיע לנקודת אל חזור - משם לא נוכל לחזור אחורה", אמר והתריע: "מפעל ההתנחלויות מחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים מגיע לממדים שאף ממשלה לא תוכל לשנות".

בנוסף הזכיר ראש השב"כ לשעבר את תוצאות האינתיפאדה השנייה. "האינתיפאדה האחרונה ריסקה את האמון בשני הצדדים ביכולת להגיע לשלום", ציין. "המנהיגים בשני הצדדים חלשים ושקועים בחילופי האשמות הדדיות".

באירוע במוזיאון תל אביב השתתפו גם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף יאסר עבד רבו, יושב ראש יוזמת ז'נבה יוסי ביילין ושורה של חברי כנסת, ראשי ערים ואנשי ציבור.

מקורבים לרה"מ: "תסכול אישי של דיסקין"

"מי שחושב שהאיום הפלסטיני גדול מהאיום של פצצה גרעינית בידי האירנים שחרטו על דגלם את השמדת מדינת ישראל, מנותק מהמציאות וחסר ראייה אסטרטגית", מסרו בתגובה לחדשות 2 גורמים בסביבת ראש הממשלה. "ראש הממשלה ימשיך לפעול להסרת האיום הגדול ביותר על עתידה של מדינת ישראל, שהוא נשק גרעיני בידי משטר האייתולות של אירן, ובמקביל ינסה לקדם הסכם מדיני עם הפלסטינים, אך רק כזה שישמור על האינטרסים הביטחוניים של אזרחי מדינת ישראל".

עוד הוסיפו בסביבת ראש הממשלה ואמרו כי "נתניהו לא יושפע מאמירות ממוחזרות, וגם לא מהטפות מוסר מתחסדות שנובעות מתסכול אישי של מי שרצה לקבל מנתניהו את תפקיד ראש המוסד ולא קיבל. בזמן שאחרים ידברו, ראש הממשלה ימשיך בעשייה למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן.