לבני: "בבית היהודי רצו לבודד את ישראל מהעולם"

לאחר שהשבוע ניצלה ישראל ברגע האחרון מחרם אירופי חריף, שהיה מנתק את מוסדותיה האקדמיים מפרויקט Horizon 2020, הגיבה הערב השרה ציפי לבני למהלך ואמרה כי בבית היהודי היו מי שביקשו לבודד את ישראל מאירופה. "בנט הבין שהוא לא יכול לנתק חברות ישראליות מהעולם רק בגלל האידיאולוגיה שלו", הסבירה לבני

"בבית היהודי ביקשו לבודד את ישראל רק בשביל ההתנחלויות" - האשימה הערב (שבת) שרת המשפטים והממונה על השיחות עם הפלסטינים, ציפי לבני, בריאיון ל"פגוש את העיתונות" את שותפיה לקואליצייה. בדבריה התייחסה לבני לפשרה שהושגה בין האיחוד האירופי לישראל, בנוגע לפרויקט Horizon 2020 ומעמדן השנוי במחלוקת של ההתנחלויות באירופה וטענה כי ללא מאמציה לא היה מושג אותו הסדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענתה של לבני, השיחות המתנהלות בראשותה מול הפלסטינים אפשרו את המהלך, שהוציא את ישראל ממצב של בידוד. "הרעיון היה להחזיר 2,000 מדענים לארץ בעקבות החלטת האיחוד האירופי להוציא את ישראל מהמיזם", אמרה לבני. "ראש הממשלה קיבל החלטה אחראית, ולי הייתה את היכולת להגיע להסדר מול האירופים - הסדר שמייצג את המדע וההייטק במדינת ישראל".

"ההסכם הזה היה עלול להחזיר את מכון ויצמן לאחור ולנתק את מדינת ישראל", הוסיפה לבני. "יש אנשים בממשלה שאמרו לאירופים 'אם אתם לא תתנו להתנחלויות כסף אף חברה ישראלית לא תקבל כסף'. החברה הישראלית כמעט ניתקה את עצמה מהעולם".

"בזכותי נחתם ההסכם". בנט (רויטרס)

השרה לבני שיגרה מסר עוקצני כלפי שותפה לשולחן הממשלה, שר הכלכלה נפתלי בנט, שבעבר התייחס בזלזול לתפקידה כשליחה הישראלית לשיחות המדיניות עם הפלסטינים. "בנט גילה השבוע את המציאות. הוא גילה עד כמה 'ההסתובבות שלי' הביאה אותו לחתום על הסכם כל כך חשוב לישראל", אמרה לבני. "הוא גם הבין כי הוא לא יכול לנתק חברות ישראליות מאירופה רק בגלל האידיאולוגיה שלו".

"שר השיכון משקר לבוחריו"

באשר להחלטת נתניהו לעצור את מכרזי הבנייה ביהודה ושומרון הבהירה לבני: "הממשלה התחייבה שהמכרזים האלה נעצרו ולא יקודמו. זאת ההתחייבות הרשמית של הממשלה ושל נתניהו".

שרת המשפטים התייחסה גם להתנהלותו של שר השיכון אורי אריאל, שקידם את אותם מכרזים בניגוד לעמדת הממשלה. לדבריה, אריאל משקר לבוחריו בכך שמקדם בנייה שלא תצא לפועל.

"הוא משקר לבוחריו". השר אריאל (פייסבוק)

"אם אורי אריאל רוצה לקרוץ לבוחריו או לשקר להם, הוא לא יעשה את זה על חשבון אמינות מדינת ישראל", קראה לבני. "לא אתן לזה יד ולא מדובר בהתחייבות אישית שלי, אלא בהתחייבות של ראש הממשלה למען היחסים שלנו עם ארצות הברית".

לבני ציינה כי אינה יכולה להביע אופטימיות בכל הנוגע להתקדמות השיחות בין ישראל לפלסטינים. "הדברים יכולים להיגמר גם בפיצוץ עוד השבוע", אמרה. "המטרה היא להגיע להסדר וזאת מטרה אסטרטגית. מחיר אי הגעה להסדר יביא לנזק הרבה יותר גדול למדינה מבחינה ביטחונית ואסטרטגית".