פרס: "העם האירני אינו אויב"

ביקורו הממלכתי של נשיא המדינה במקסיקו הגיע לשיאו בנאום בפני חברי הסנאט המקסיקני. בנאומו, התייחס הנשיא פרס לקשרים האסטרטגיים המדיניים והביטחוניים בין שתי המדינות, למשא ומתן עם הפלסטיני ולהסכם שנחתם עם אירן. "אנחנו לא האויבים של אירן", ציין פרס. "הקהילה הבינלאומית לא יכולה להרשות אירן גרעינית"

נשיא המדינה שמעון פרס (חדשות 2)

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס הערב (ה') בנאומו בפני חברי הסנאט במקסיקו להסכם שנחתם לאחרונה בין המעצמות לאירן ואמר כי העם האירני אינו האויב של ישראל. "אנחנו לא מתייחסים לעם האירני כאויב. אנחנו יכולים להיות ידידים", הצהיר פרס. את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי פרס, ישראל מעוניינת לפתור את בעיית הגרעין האירני בצורה דיפלומטית. "קיימת אפשרות לפתור את הבעיה בצורה לא מלחמתית", אמר פרס. "זה בידיים של העם האירני. ישראל היא כמו שאר הקהילה הבינלאומית, שמעדיפה פתרון דיפלומטי".

לטענתו, המדינות בעולם לא מסוגלות לסבול את העובדה כי אירן תחזיק בנשק גרעיני. "הקהילה הבינלאומית לא יכולה לסבול אירן גרעינית", הצהיר פרס. "כאשר אירן תפסיק לאיים על האחרים היא תשתחרר עצמה מהמשא ששמה על עצמה. אני מקווה בכנות שההסכם שנחתם ישחרר את העם האירני. ישראל מושיטה את ידה לשלום אבל למדנו להיזהר בעקבות הזיכרון המר של העבר".

נשיא המדינה אף התייחס לשיחות המדיניות המתנהלות בין ישראל לפלסטינים והדגיש כי ישראל מעוניינת בהסדר קבע עם הפלסטינים, על בסיס פתרון שתי המדינות. "אנחנו רוצים לשים קץ לסכסוך עם הפלסטינים ואנחנו מתכוונים להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים", ציין פרס. "אין לנו שום שאיפות לשלוט על אדמה שאינה שלנו. הראנו את זה בהסכמים עם מצרים וירדן, אז החזרנו להם את האדמותיהם, אחרי שנכבשו במלחמות שלא אנחנו פתחנו בהן".

ביום שלישי יצא הנשיא פרס לביקור רשמי במקסיקו, במהלכו ערך פגישות מדיניות עם נשיא מקסיקו, צמרת השלטון המקסיקנית. אחד האירועים ההמרכזיים בביקור הממלכתי-מדיני הוא נאומו של פרס היום בפני הסנאט.

פרס נפגש עם האיש העשיר בעולם

את הנשיא מלווים במהלך הביקור 80 מנכ"לים וראשי חברות ישראליות מובילות, העוסקות במגוון תחומים מרכזיים במשק הישראלי. בין היתר התלוו לפרס נציגים מרפאל, טבע, אמדוקס, מקורות, נטפים, קבוצת "תמר", שטראוס, בבקום, AP security, נס טכנולוגיות, נייס, רדקום, ועמיעד.

פרס הגיע למקסיקו בעקבות הזמנתו של הנשיא אנריקה פנה נייטו, במטרה לחזק ולהרחיב את הקשרים האסטרטגיים, המדיניים והכלכליים של ישראל עם המדינה, שנחשבת לאחת המדינות החזקות באמריקה הלטינית.

בין יתר הפגישות המדיניות שקיים פרס במקסיקו, נפגש הנשיא עם איש העסקים והאיש העשיר בעולם - קרלוס סלים. במהלך פגישתם של השניים, ערך איש העסקים היכרות למשלחת המנכ"לים הישראלים עם האימפריה הכלכלית שבראשה הוא עומד.