פשרה עם האיחוד האירופי על תקציב המחקר

הסכם Horizon 2020 ייחתם בימים הקרובים, לאחר שנציגי הצדדים הגיעו לפשרה בנוגע למחלוקת על מעמד ההתנחלויות. על פי הפשרה, אירופה תציין בהסכם כי אינה מכירה בפעילות מעבר לקו הירוק, וישראל תצרף פסקה המדגישה שאינה רואה בעמדת אירופה תקדים משפטי מחייב. במסגרת ההסכם יועברו מיליארדי אירו למדע הישראלי

(AP)

הישג מדיני: ישראל ואירופה יחתמו בימים הקרובים על הסכם Horizon 2020 למחקר ופיתוח - הסכם שיספק מיליארדים למדע הישראלי - זאת לאחר שהצדדים התגברו הערב (ג') על המחלוקת ביניהם בנוגע לסוגיית חוקיות ההתנחלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר עימות ומבוי סתום מול האיחוד, כינס ראש הממשלה נתניהו ישיבה דחופה ובה הציב שני יעדים: השגת פשרה שתאפשר את השתתפות החוקרים הישראלית בתכנית היוקרתית ומניעת תקדים משפטי ומדיני שעשוי להוות בעיה לישראל. לצורך כך מינה נתניהו את שרת המשפטים ציפי לבני להוביל את המגעים לפשרה מול נציבת האיחוד האירופי קתרין אשטון, בשיתוף עם שר הכלכלה נפתלי בנט וסגן שר החוץ זאב אלקין.

על פי הפשרה, אירופה תצרף להסכם המחקר מסמך הבנות המצהיר כי אירופה רואה בכל פעילות מעבר לקו הירוק פעילות לא חוקית ואף פלילית, וכי לא יועבר כסף לפעילות מעבר לקו הירוק. ישראל מנגד, ומחשש לתקדים משפטי מדיני, תצרף פסקה משלה ולפיה היא אינה מקבלת את עמדת אירופה ולא רואה בה תקדים משפטי מחייב שישפיע על תוצאות המשא ומתן עם הפלסטינים.