אובמה עונה לישראל: "איומים לא יביאו ביטחון"

אחרי שנתניהו כינה את ההסכם טעות היסטורית וכשהוא עומד מול התנגדות רפובליקנית בקונגרס, נשיא ארה"ב ברק אובמה מגן על הסכם המעצמות מול אירן. "אסור לשלול פתרון של שלום. הכי קל זה לאיים, אבל זה לא הדבר הנכון לביטחון שלנו", אמר אובמה. מוקדם לכן הודיע האיחוד האירופי כי ההקלה בסנקציות תצא לפועל באופן מיידי

נשיא ארה"ב ברק אובמה מגן על מדיניות הפיוס שלו מול אירן, לאור הביקורת מצד המפלגה הרפובליקנית בארה"ב וממשלת ישראל על הסכם ההבנות שנחתם עם הרפובליקה האסלאמית בתחילת השבוע. הנשיא אמר כי למרות ההסכם נשארו "אתגרים אדירים" כדי להשיג הסדרה סופית של תכנית הגרעין האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בפעם הראשונה מזה עשור, הצלחנו לעצור את ההתקדמות של תכנית הגרעין האירנית", אמר הלילה הנשיא אובמה. "חלקים משמעותיים מתכנית הגרעין יוחזרו לאחור, ואחרים יוקפאו. הדיפלומטיה נמשכת בחודשים הקרובים כדי ליישב אחת ולתמיד את האיום שעולה מתכנית הגרעין האירנית".

"נשארו מולנו אתגרים אדירים, אבל אנחנו לא יכולים לסגור את הדלת לדיפלומטיה, אסור לשלול פתרון של שלום לבעיות של העולם. אסור לנו לחייב את עצמנו למעגל אינסופי של אלימות. דיבור קשוח ואיומים הם אולי הדבר הקל ביותר לעשות, אבל זה לא הדבר הנכון לביטחון הלאומי שלנו", הוסיף נשיא ארה"ב.

בישראל זועמים: "ההסכם - כישלון אמריקני מחפיר"

דבריו של אובמה נאמרו על רקע הזעם בישראל על ההסכם שהוביל לשיחת טלפון מתוחה בין המנהיגים. "בז'נבה ייסד אובמה את אירן כמדינה סף גרעינית", אמר אמש גורם ישראלי בכיר לחדשות 2. הוא הוסיף כי ההסכם מהווה כישלון מדיני מחפיר של ארה"ב, שישראל לא תוכל לחיות איתו.

חתימת ההסכם, בתחילת השבוע (AP)
בישראל נרשם זעם גם על הערוץ החשאי שקיימו האמריקנים בתיווך עומאן. האמריקנים ניסו להסתיר את הערוץ מישראל, אבל המודיעין הישראלי גילה אותו במהרה. למרות שהאמריקנים ידעו על כך, הם שמרו על סודיות והדירו את ישראל ממנו.

אתמול (ב') כבר נרשמו צעדים ראשונים למימוש ההסכם עם אירן. שר החוץ הצרפתי לורין פביוס הודיע כי האיחוד האירופי צפוי להקל בסנקציות על טהרן כבר בחודש דצמבר הקרוב. בריאיון לרדיו "אירופה 1" אמר פביוס, כי פגישה בנושא בין שרי החוץ של מדינות האיחוד נקבעה לשבועות הקרובים ושם צפויים לדון בהקלות בעיצומים.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

אירופה: נקל מיד בסנקציות על אירן

קנדה: "סקפטיים כלפי ההסכם עם אירן"

סנאטורים נגד ההסכם: "נטיל סנקציות חדשות על אירן"

שמחה ברחוב האירני: "לא מאמינים"

אובמה לנתניהו: נשמור על ביטחון ישראל

מתקפה ישראלית נגד אובמה: ההסכם עם אירן - כישלון מחפיר

קרי: "ישראל בטוחה ב-6 החודשים הבאים"

פרס: "גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי"

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות