נתניהו ואובמה סיכמו: צוות ישראלי יגיע לוושינגטון לדון בהסכם עם אירן

בישיבת סיעה סיפר ראש הממשלה כי בשיחתו עם נשיא ארה"ב סיכמו השניים, שצוות ישראלי בראשות היועץ לביטחון לאומי יישלח לארה"ב לדון בפרטי העסקה שנחתמה. "האירנים צוחקים כל הדרך אל הבנק", אמר נתניהו, "זו עסקה רעה"

נתניהו ואובמה - סיכמו לשוחח. ארכיון (קובי גדעון, לע"מ)

ישראל ממשיכה להיאבק בהשלכות ההסכם שנחתם עם אירן: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ב') בישיבת סיעת הליכוד כי בשיחתו אמש עם נשיא ארה"ב ברק אובמה סיכמו המנהיגים כי צוות ישראלי, בראשות היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, לוושינגטון כדי לדון על פרטי העסקה שנחתמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני שמח להיות בין המדינות שלא משבחות את הסכם ז'נבה", אמר נתניהו, "נכון שהלחץ הבינלאומי שהפעלנו נשא פירות חלקיים והביא לתוצאה טובה יותר ממה שתוכנן במקור - אבל עדיין זו עסקה רעה".

ראש הממשלה שב ואמר כי ההסכם חייב להביא לתוצאה אחת - פירוק היכולת הצבאית הגרעינית של אירן. "העסקה מסירה לחץ מאירן מבלי לקבל תמורה", טען "האירנים צוחקים כל הדרך אל הבנק ואומרים שהעסקה הצילה אותם".

מוקדם יותר בישיבת הסיעה הראשונה של העבודה, אחרי חילופי יושב הראש, קרא היו"ר הנכנס יצחק (בוז'י) הרצוג להפסיק את ההתכתשות עם ארה"ב. "אני מציע לו להפסיק עם הסירנות וההתכתשות עם אובמה", אמר הרצוג, "ההסכם הוא עובדה קיימת. יש חצי שנה כדי להגיע ליעד הסופי. כמה שהוא בנט ושטייניץ יצרחו על ארה"ב זה לא יעזור לאף אחד. להסכם הזה יכולים להיות גם יתרונות".

מה אמר נתניהו לאובמה בשיחת הטלפון הלילית?

מה עוד אמר נתניהו לאובמה בשיחת הטלפון הלילית בעקבות חתימת ההסכם עם אירן? ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) טוען כי "ראש הממשלה הבהיר לאיש החזק בעולם שאם הוא רוצה להישאר האיש החזק בעולם, חשוב לעשות שינוי במדיניות האמריקנית".

לדברי הנגבי, ראש הממשלה הזהיר את נשיא ארה"ב כי "תוצאה מעשית של המדיניות הנוכחית עלולה להוביל לאותו כישלון שהאמריקנים ספגו בקוריאה הצפונית ובפקיסטן. אירן יכולה להיות הבאה בתור". חבר הכנסת אמר את הדברים בריאיון שישודר מחר בערוץ הכנסת.

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם שנחתם בשעות הבוקר המוקדמות בין אירן לשש המעצמות, הסכם לו ראש הממשלה נתניהו מתנגד בתוקף. "הנשיא אובמה חזר על התחייבותו לשמור על ביטחון ישראל", נמסר מהבית הלבן.

"בהתאם למחויבות של ארה"ב להתייעץ עם חברינו בישראל, הנשיא אמר לראש הממשלה כי הוא רוצה שארה"ב וישראל יתחילו בהתייעצויות מיידיות בנוגע להסכם הקבע עם אירן", הוסיף ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן.

היום כבר נרשמו צעדים ראשונים למימוש ההסכם עם אירן. שר החוץ הצרפתי לורין פביוס הודיע כי האיחוד האירופי צפוי להקל בסנקציות על טהרן כבר בחודש דצמבר הקרוב. בריאיון לרדיו "אירופה 1" אמר פביוס, כי פגישה בנושא בין שרי החוץ של מדינות האיחוד נקבעה לשבועות הקרובים ושם צפויים לדון בהקלות בעיצומים.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

אירופה: נקל מיד בסנקציות על אירן

קנדה: "סקפטיים כלפי ההסכם עם אירן"

סנאטורים נגד ההסכם: "נטיל סנקציות חדשות על אירן"

שמחה ברחוב האירני: "לא מאמינים"

אובמה לנתניהו: נשמור על ביטחון ישראל

מתקפה ישראלית נגד אובמה: ההסכם עם אירן - כישלון מחפיר

קרי: "ישראל בטוחה ב-6 החודשים הבאים"

פרס: "גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי"

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות