"נתניהו אמר לאובמה: 'רוצה להישאר החזק בעולם? שנה את המדיניות'"

מאחורי הקלעים: מה אמר ראש הממשלה לנשיא ארה"ב בשיחת הטלפון אחרי חתימת ההסכם עם אירן? ח"כ צחי הנגבי טוען כי "ראש הממשלה הבהיר לאיש החזק בעולם, שאם הוא רוצה להישאר האיש החזק בעולם - חשוב לעשות שינוי במדיניות האמריקנית"

מה אמר נתניהו לאובמה? (AP)

מה אמר נתניהו לאובמה בשיחת הטלפון הלילית בעקבות חתימת ההסכם עם אירן? ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) אומר כי "ראש הממשלה הבהיר לאיש החזק בעולם שאם הוא רוצה להישאר האיש החזק בעולם, חשוב לעשות שינוי במדיניות האמריקנית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הנגבי, ראש הממשלה הזהיר את נשיא ארה"ב כי "תוצאה מעשית של המדיניות הנוכחית עלולה להוביל לאותו כישלון שהאמריקנים ספגו בקוריאה הצפונית ובפקיסטן. אירן יכולה להיות הבאה בתור". חבר הכנסת אמר את הדברים בריאיון שישודר מחר בערוץ הכנסת.

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם שנחתם בשעות הבוקר המוקדמות בין אירן לשש המעצמות, הסכם לו ראש הממשלה נתניהו מתנגד בתוקף. "הנשיא אובמה חזר על התחייבותו לשמור על ביטחון ישראל", נמסר מהבית הלבן.

"בהתאם למחויבות של ארה"ב להתייעץ עם חברינו בישראל, הנשיא אמר לראש הממשלה כי הוא רוצה שארה"ב וישראל יתחילו בהתייעצויות מיידיות בנוגע להסכם הקבע עם אירן", הוסיף ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן.

"בז'נבה ייסד אובמה את אירן כמדינה סף גרעינית"

השיחה התקיימה על רקע הזעם בישראל על ההסכם. "בז'נבה ייסד אובמה את אירן כמדינה סף גרעינית", אמר גורם ישראלי בכיר. הוא הוסיף כי ההסכם מהווה כישלון מדיני מחפיר של ארה"ב, שישראל לא תוכל לחיות איתו.

בישראל נרשם זעם גם על הערוץ החשאי שקיימו האמריקנים בתיווך עומאן. האמריקנים ניסו להסתיר את הערוץ מישראל, אבל המודיעין הישראלי גילה אותו במהרה. למרות שהאמריקנים ידעו על כך, הם שמרו על סודיות והדירו את ישראל ממנו.

היום כבר נרשמו צעדים ראשונים למימוש ההסכם עם אירן. שר החוץ הצרפתי לורין פביוס הודיע כי האיחוד האירופי צפוי להקל בסנקציות על טהרן כבר בחודש דצמבר הקרוב. בריאיון לרדיו "אירופה 1" אמר פביוס, כי פגישה בנושא בין שרי החוץ של מדינות האיחוד נקבעה לשבועות הקרובים ושם צפויים לדון בהקלות בעיצומים.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

אירופה: נקל מיד בסנקציות על אירן

קנדה: "סקפטיים כלפי ההסכם עם אירן"

סנאטורים נגד ההסכם: "נטיל סנקציות חדשות על אירן"

שמחה ברחוב האירני: "לא מאמינים"

אובמה לנתניהו: נשמור על ביטחון ישראל

מתקפה ישראלית נגד אובמה: ההסכם עם אירן - כישלון מחפיר

קרי: "ישראל בטוחה ב-6 החודשים הבאים"

פרס: "גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי"

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות