אובמה לנתניהו: נשמור על ביטחון ישראל

בירושלים מודאגים, ובטהרן חוגגים: הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו שוחחו בטלפון על ההסכם עם אירן, על רקע הביקורת הקשה בירושלים על פרטי ההסכם. בשיחה הבטיח נשיא ארה"ב כי ארצו מחוייבת לשמור על ביטחון ישראל. במקביל, מאות אירנים חגגו בשדה התעופה את חזרתו של שר החוץ זריף וזרקו פרחים על כלי הרכב של המשלחת

שוחחו על ההסכם. אובמה, ארכיון (הבית הלבן)

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם שנחתם בשעות הבוקר המוקדמות בין אירן לשש המעצמות, הסכם לו ראש הממשלה נתניהו מתנגד בתוקף. "הנשיא אובמה חזר על התחייבותו לשמור על ביטחון ישראל", נמסר מהבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בהתאם למחויבות של ארה"ב להתייעץ עם חברינו בישראל, הנשיא אמר לראש הממשלה כי הוא רוצה שארה"ב וישראל יתחילו בהתייעצויות מיידיות בנוגע להסכם הקבע עם אירן", הוסיף ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן.

השיחה התקיימה על רקע הזעם בישראל על ההסכם. "בז'נבה ייסד אובמה את אירן כמדינה סף גרעינית", אמר גורם ישראלי בכיר. הוא הוסיף כי ההסכם מהווה כישלון מדיני מחפיר של ארה"ב, שישראל לא תוכל לחיות איתו. בישראל נרשם זעם גם על הערוץ החשאי שקיימו האמריקנים בתיווך עומאן. האמריקנים ניסו להסתיר את הערוץ מישראל, אבל המודיעין הישראלי גילה אותו במהרה. למרות שהאמריקנים ידעו על כך, הם שמרו על סודיות והדירו את ישראל ממנו.

במקביל למתיחות בין ארה"ב וישראל, מאות אירנים קיבלו הלילה בצהלות את המשלחת לשיחות הגרעין שנחתה בטהרן לאחר ההסכם שנחתם בין אירן לבין המעצמות. הקהל הורכב ברובו מסטודנטים צעירים, שזרקו פרחים על רכבי המשלחת ונשאו את דגלי אירן.

אל הצעירים הצטרפו כמה משפחות של מדעני גרעין שחוסלו בשנים האחרונות, יחד עם כמה חברי פרלמנט ובכירי ממשל אחרים. המפגינים צעקו בין השאר "לא למלחמה, לסנקציות, לכניעה ולהשפלה".

נתניהו: "הסכם רע ומסוכן"

בטקס שהתקיים הערב תקף ראש הממשלה נתניהו את ההסכם, שלדבריו מעניק לאירן לגיטימציה להמשיך בשאיפותיה הגרעיניות. "זה הסכם רע", חזר נתניהו על המסר. "אנחנו נאמר את האמת ונעמוד על הדברים שאני מאמין בהם שלא רק קשורים לביטחוננו - אלא בשלום העולם".

זריף ומשלחתו בנמל התעופה (IRNA)

"ככל שמצטרפים עוד ועוד פרטים על ההסכם שהושג אמש בז'נבה, מתברר עד כמה הוא הסכם רע ומסוכן לעולם, לאזור ולישראל", אמר נתניהו. "אירן מקבלת מיליארדי דולרים בהקלות בסנקציות מבלי לשלם מחיר של ממש. היא מקבלת אישור כתוב להפרות מועצת הביטחון של האו"ם. ההסכם הזה במידה רבה מחלץ את אירן מחלק חשוב מהלחץ שהיא הייתה נתונה בו".

לדברי נתניהו, "ההסכם הזה אינו מכסה את החלקים האחרים של ייצור פצצות גרעין, לא את הנשק, לא את ראשי הקרב, ולא את הטילים הבליסטיים. זה הסכם רע".

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות