מתקפה ישראלית נגד אובמה: ההסכם עם אירן - כישלון מחפיר

מילים קשות מטיח בכיר בישראל בנשיא ארה"ב בעקבות הסכם הגרעין עם אירן. "בז'נבה ייסד אובמה את אירן כמדינה סף גרעינית", אמר הבכיר. שגריר ארה"ב בישראל: "אם אירן לא תעמוד בהסכם - כל האופציות על השולחן"

פחות מיממה לאחר שהושג הסכם היסטורי בין אירן למעצמות בנוגע לתכנית הגרעין שבידי המדינה, בירושלים מותחים ביקורת חריפה על התנהלות ארה"ב ובעיקר על ה"רפיסות" שהפגין הנשיא אובמה, מי שאמור היה להיות בראש החץ של הלחץ הבינלאומי. הערב צפויה להתקיים שיחה בין ראש הממשלה נתניהו לבין הנשיא אובמה, שבה השניים צפויים להתייחס לפרטי ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בז'נבה ייסד אובמה את אירן כמדינה סף גרעינית", אמר גורם ישראלי בכיר. הוא הוסיף כי ההסכם מהווה כישלון מדיני מחפיר של ארה"ב, שישראל לא תוכל לחיות איתו.

בישראל נרשם זעם גם על הערוץ החשאי שקיימו האמריקנים בתיווך עומאן, ערוץ שנחשף בחדשות 2. האמריקנים ניסו להסתיר את הערוץ מישראל, אבל המודיעין הישראלי גילה אותו במהרה. למרות שהאמריקנים ידעו על כך, הם שמרו על סודיות והדירו את ישראל ממנו.

נתניהו: ההסכם לא מכסה ייצור פצצה

בטקס שהתקיים הערב בירושלים, שב ותקף ראש הממשלה נתניהו את ההסכם, שלדבריו מעניק לאירן לגיטימציה להמשיך בשאיפותיה הגרעיניות. "זה הסכם רע", חזר נתניהו על המסר. "אנחנו נאמר את האמת ונעמוד על הדברים שאני מאמין בהם שלא רק קשורים לביטחוננו - אלא בשלום העולם".

"ככל שמצטרפים עוד ועוד פרטים על ההסכם שהושג אמש בז'נבה, מתברר עד כמה הוא הסכם רע ומסוכן לעולם, לאזור ולישראל", אמר נתניהו. "אירן מקבלת מיליארדי דולרים בהקלות בסנקציות מבלי לשלם מחיר של ממש. היא מקבלת אישור כתוב להפרות מועצת הביטחון של האו"ם. ההסכם הזה במידה רבה מחלץ את אירן מחלק חשוב מהלחץ שהיא הייתה נתונה בו".

לדברי נתניהו, "ההסכם הזה אינו מכסה את החלקים האחרים של ייצור פצצות גרעין, לא את הנשק, לא את ראשי הקרב, ולא את הטילים הבליסטיים. זה הסכם רע".

שגריר ארה"ב בישראל: נעקוב מקרוב אחר אירן

בריאיון מיוחד לחדשות 2 ניסה שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, להרגיע את החששות העולים מישראל לנוכח ההסכם, והבהיר כי האופציה הצבאית עודנה על השולחן. "אירן עם נשק גרעיני היא דבר שלא נהיה מוכנים לקבל, והנשיא אובמה יעשה כל דבר שביכולתו כדי להבטיח שזה לא יקרה", אמר שפירו.

"מה שההסכם הזה עושה הוא להקפיא את תכנית הגרעין של אירן בכל התחומים למשך חצי שנה, שבה נוכל להיכנס למשא ומתן מקיף כדי להבטיח שלאירן לא תהיה פצצה גרעינית", אמר שפירו. "נשתמש בחצי השנה הזאת כדי לראות שאירן עומדת בהתחייבויות שלה. בינתיים כל הסנקציות יישארו במקומן ואירן יודעת שאם לא נגיע להסכם סופי - כל הלחץ יחזור".

"אנחנו לא סומכים על אמון במשטר האירני, נעקוב מקרוב אחר הפעולות של אירן כדי לבדוק שהיא עומדת בהתחייבויות שלה, אנחנו לא מסתמכים על רצון טוב אלא על פיקוח הדוק", הדגיש שפירו. "אנחנו מסכימים עם ישראל שאירן גרעינית היא מסוכנת ונשיא ארה"ב יעשה הכל כדי שלא תהיה לה פצצה".

קרי: ישראל תהיה בטוחה יותר בזכות ההסכם

עוד קודם לכן, הצהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי הוא מאמין שהמתווה שהושג "יהפוך את ישראל למדינה בטוחה יותר בששת החודשים הקרובים", כך בדברים שאמר בראיון לרשת CNN. "נדאג שהסנקציות לא יוסרו בדרך שתפחית את הלחץ על אירן. התשתית הבסיסית של העיצומים תעמוד בעינה".

"ישראל הייתה נתונה עד כה לאיום מהמתרחש באירן ואני מאמין שהחל מהיום - ישראל היא מקום בטוח יותר ממה שהייתה עד אתמול", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני. "זאת בגלל המכניזם שיש לנו, שתפקידו להרחיק את העת שבה אירן תוכל להגיע ליכולת גרעינית".

המעצמות והנציג האירני, אמש (רויטרס)

לעומת הקולות שנשמעים בלשכת ראש הממשלה, בבית הנשיא מפויסים יותר. הנשיא שמעון פרס קרא לבחון את יישומו של ההסכם. "בתוצאותיו והמשכו של ההסכם נוכל לדון רק על פי תוצאות ולא על פי מילים בלבד", אמר פרס שפנה ישירות לעם האירני: "יישמו את ההסכם, כי האלטרנטיבה תהיה הרבה יותר גרועה והרבה יותר קשה".

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות