פרס: "גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי"

אחרי הביקורת של נתניהו, נשיא המדינה קורא לבחון את ההסכם בין אירן למעצמות "רק לפי תוצאות ולא על פי מילים בלבד". פרס הבהיר כי אם ההסכם לא יצליח, "האלטרנטיבות תהיינה הרבה יותר גרועות" ושלח מסר לעם האירני: "איננו אויביכם ואתם לא צריכים להיות האויבים שלנו"

אחרי שראש הממשלה נתניהו תקף את ההסכם בין אירן למעצמות, נשיא המדינה שמעון פרס קורא לבחון את יישומו. "בתוצאותיו והמשכו של ההסכם נוכל לדון רק על פי תוצאות ולא על פי מילים בלבד", אמר פרס שפנה ישירות לעם האירני: "יישמו את ההסכם, כי האלטרנטיבה תהיה הרבה יותר גרועה והרבה יותר קשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שנתניהו גינה את ההסכם וטען כי מדובר באיום על "מדינות רבות וישראל בתוכן", הנשיא פרס, שנשא דברים בפני כלי התקשורת הבינלאומיים, אמר כי הפיתרון הדיפלומטי שהושג עדיף על אפשרויות אחרות. "כמו כל העמים גם אנחנו מעדיפים פתרון דיפלומטי על פני כל פתרון אחר", הדגיש, "אך אני רוצה להזכיר את דבריו של הנשיא אובמה - עדיף פתרון דיפלומטי, אך אם הוא לא יצליח האלטרנטיבות תהיינה הרבה יותר גרועות וקשות".

"אני פונה לעם האירני - איננו אויביכם ואתם לא צריכים להיות האויבים שלנו", שלח נשיא המדינה מסר פייסני. "מעולם לא איימנו עליכם - מדוע אתם מאיימים עלינו? אין בזה צורך. בחרו גם אתם בשלום אמת, תהפכו את אירן למדינה אחראית שאיננה עוסקת בטרור, איננה מנסה ליצור איום גרעיני, איננה מדברת בגסות ובאיומים על עמים אחרים. הרי איש לא מאיים עליכם ואתם לא תהיו מאוימים אם לא תאיימו".

"העולם פחות בטוח". יעלון (חדשות 2)

יעלון: "ההסכם - כניסה להונאה אירנית"

בניגוד לעמדת פרס, טען שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי ההסכם "אינו הישג מערבי, אלא כניעה למתקפת חיוכים ונועם אירנית, ולהונאה אירנית שמטרתה להרוויח זמן מבלי שתוכנית הגרעין הצבאי תיפגע באופן ממשי". יעלון טעות כי ההסכם הוא "טעות היסטורית - המשטר האירני מקבל לגיטימציה להמשך פרויקט הגרעין הצבאי ולהמשך פעילות הטרור חובקת העולם שלו". 

שר הביטחון, שמבקר בקנדה, הוסיף כי אירן היא "מפעל הטרור הפעיל והמשגשג ביותר בעולם, אשר שולח את זרועותיו הקטלניות וחסרות המעצורים ברחבי הגלובוס, בראש ובראשונה נגד מדינות המערב, גם בזמן שנציגי המשטר יושבים אל השולחן בז'נבה. פרויקט הגרעין האירני מאיים לא רק על ישראל או על מדינות המזרח התיכון, אלא גם על שלום העולם כולו. להשאיר בידיו את היכולת להמשיך בתוכנית הגרעין, משמעות הדבר היא שהעולם היום הוא מקום פחות בטוח". 

הוא התריע כי במקום להסיג את התוכנית לאחור, מרוויח המשטר בטהרן זמן, אשר מצד אחד יאפשר לו להמשיך לחתור לעבר פצצה גרעינית, ומצד שני יקבל אוויר לנשימה בזכות הקלה בסנקציות. "עד לפני שעות אחדות ניצב המשטר בטהרן בפני לחץ כלכלי כבד שאיים על המשך קיומו ויכול היה להוביל אותו לבחור בהישרדותו על פני המשך הפרויקט, אך עתה, בשל העדפת שיקולי טווח קצר וחוסר נחישות של המערב, המשטר האירני מקבל לגיטימציה להמשך פרויקט הגרעין הצבאי ולהמשך פעילות הטרור חובקת העולם שלו, תוך הסרת הבידוד הבינלאומי וחיזוק כלכלתו", הצהיר יעלון.

נתניהו: "ההסכם - טעות היסטורית"

מוקדם יותר הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו להסכם והזהיר: "ההסכם הזה אינו היסטורי - אלא טעות היסטורית". בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "המשטר המסוכן בעולם עשה צעד משמעותי להשגת הנשק המסוכן בעולם. משמעות ההסכם היא איום על מדינות רבות וישראל בתוכן".

ראש הממשלה שב והדגיש את הדברים שאמרו שריו עוד קודם לכן, ואמר כי ישראל אינה מחויבת להסכם זה. "כראש ממשלת ישראל אני אומר: ישראל לא תאפשר לאירן לפתח יכולת גרעינית צבאית".

"בפעם הראשונה המעצמות המובילות בעולם הסכימו להעשרת אורניום תוך כדי התעלמות מהחלטות מועצת הביטחון שהן עצמן הובילו", המשיך נתניהו. "סנקציות שנדרשו שנים ארוכות להפעילן ושמקפלות בתוכן את הסיכוי הטוב ביותר לפתרון בדרכי שלום, הסנקציות הללו מוסרות תמורת וויתורים איראניים קוסמטיים שניתן לבטלם תוך שבועות".

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות