נתניהו: "ההסכם הזה מאיים על ישראל, זאת טעות היסטורית"

רה"מ מתח ביקורת חריפה על ההבנות בין אירן למעצמות בנוגע לתכנית הגרעין והבהיר כי "ישראל אינה מחויבת להסכם זה, לא ניתן לאירן לפתח יכולת גרעינית צבאית". נתניהו הזהיר כי "המשטר המסוכן בעולם עשה צעד משמעותי להשגת הנשק המסוכן בעולם"

"ההסכם הוא טעות היסטורית". נתניהו (חדשות 2)

שעות ספורות אחרי חתימת הסכם הביניים בין אירן לשש מעצמות המערב - הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו למהלך והזהיר: "ההסכם הזה אינו היסטורי - אלא טעות היסטורית". לדבריו, "המשטר המסוכן בעולם עשה צעד משמעותי להשגת הנשק המסוכן בעולם". את הדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (א').

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"משמעות ההסכם היא איום על מדינות רבות וישראל בתוכן". נתניהו שב והדגיש את הדברים שאמרו שריו עוד קודם לכן, ואמר כי ישראל אינה מחויבת להסכם זה. "כראש ממשלת ישראל אני אומר: ישראל לא תאפשר לאירן לפתח יכולת גרעינית צבאית".

"בפעם הראשונה המעצמות המובילות בעולם הסכימו להעשרת אורניום תוך כדי התעלמות מהחלטות מועצת הביטחון שהן עצמן הובילו", המשיך נתניהו. "סנקציות שנדרשו שנים ארוכות להפעילן ושמקפלות בתוכן את הסיכוי הטוב ביותר לפתרון בדרכי שלום, הסנקציות הללו מוסרות תמורת וויתורים איראניים קוסמטיים שניתן לבטלם תוך שבועות".

שטייניץ: "התמונה הכללית גרועה מאוד"

מוקדם יותר היום, בעוד שבאירן חוגגים את השגת ההסכם ההיסטורי עם המעצמות, הביעו בכירים בישראל ביקורת חריפה ויצאו נגדו בכל תוקף: גורמים בלשכת ראש הממשלה ושרים בקבינט המדיני-ביטחוני טענו שזהו הסכם רע שמעניק לאירן בדיוק את מה שרצתה.

טרם ישיבת הממשלה, התייחס גם השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ למתווה עם הרפובליקה האסלאמית. "יש בהסכם הזה כמה שיפורים ביחס להסכם הקודם שכמעט נחתם", אמר. "למשל, הקפאת ההעשרה לרמה של 20% - דבר שיוצר תקדים, או הפסקה מוחלטת של הבנייה בכור באראק, אלה תיקונים שלא היו בגרסה הקודמת". יחד עם זאת, הדגיש השר שטייניץ כי "התמונה הכללת היא גרועה מאוד",

גורמים בלשכת נתניהו מסרו, כי "ההסכם מאפשר לאירן גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתוכנית הגרעין שלה. ההסכם מאפשר לאירן להמשיך ולהעשיר אורניום, משאיר לה את כל הצנטריפוגות שמאפשרות לה לייצר את החומר הבקיע לנשק גרעיני ואף אינו מביא לפירוק הכור באראק".

"הלחץ הכלכלי שאירן מצויה בו יכול היה להביא להסכם טוב בהרבה שמפרק את יכולת הגרעין של אירן", נמסר בנוסף מלשכת ראש הממשלה.

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב להסכם שנחתם עם אירן בריאיון לגלי צה"ל ואמר כי מדובר ביצירת "מצב חדש לחלוטין. האחריות לעתידו של עם ישראל היא בידי ממשלת ישראל בלבד. הממשלה חייבת לקחת אחריות ולהחליט מה קורה מעתה והלאה".

"מצב חדש לחלוטין". ליברמן (רויטרס)

"אירן קיבלה את מה שרצתה"

״קמנו הבוקר למציאות שבה בז'נבה נחתם הסכם רע, רע מאד", אמר השר הכלכלה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט. בריאיון לחדשות 2 הבהיר השר כי "ההסכם שנחתם מעניק לאירן בדיוק את מה שרצתה - גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתכנית הגרעין שלה. אם בעוד חמש שנים תתפוצץ מזוודה גרעינית בניו יורק או מדריד, זה יהיה בגלל ההסכם שנחתם הבוקר. המערכה עוד ארוכה, ונמשיך לפעול בכל מימדי הפעולה". בתום דבריו ציין בנט בנוסףן כי ישראל לא תהיה מחויבת להסכם שמסכן את קיומה.

"הסכם רע מאוד". בנט (רויטרס)

גם שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-בטחוני יאיר לפיד, ביקר אף הוא את ההסכם שהושג בראיון שהעניק לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל: "הייתה פה ברירה בין דבר לכולירע. אנחנו היחידים שצעקנו שהמלך הוא עירום. היו לנו פה רק ברירות רעות. מהרגע הראשון צריך היה לעבוד ביתר אינטימיות עם האמריקנים. עשינו ככל שביכולתנו ועכשיו נצא לדרך ארוכה לשיפור התנאים לקראת הסכם קבע".

עוד הוסיף לפיד כי "נתניהו עשה כל מה שהוא יכול, כולנו עמדנו ועומדים מאחוריו בנושא הזה. התגבש הסכם שהוא לא טוב ולא כזה שרצינו, אנחנו צריכים לדאוג לכך שזה שלב ביניים ושההסכם הסופי יהיה טוב יותר".

"רק ברירות רעות". לפיד (חדשות 2)

לפיד תהה כיצד העולם יכול לקבל הסכם עם אירן, כאשר יש ברשותה קרוב ל-20 אלף צנטריפוגות: "שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הניף את אגודלו לאות ניצחון על הסכם שלא מפרק צנטריפוגה אחת. איך העולם כושל מלהתסכל על זה? מקסיקו וקנדה הן מדינות עם יכולות גרעיניות ואין להם צנטריפוגות ,לאירן יש 19 אלף. ודאי שהסכם דיפלומטי טוב ממלחמה, אבל לא הסכם כזה. זה שמשהים את הכור באראק זה התחלה אבל לא מספיק. נקודות המבחן הן רבות בזמן הקרוב".

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות