ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

גורמים בלשכת ראש הממשלה נתניהו הביעו ביקורת חריפה על ההסכם עם אירן: "ההסכם רע ומותיר בידי אירן את כל מה שביקשה". שר האוצר לפיד: "ההסכם רע, הברירה הייתה בן דבר לכולירע". השר שטייניץ: "אירן מוליכה שולל את העולם". ראש הממשלה נתניהו צפוי להתייחס להסכם בפתח ישיבת הממשלה הבוקר

ביקורת בלשכת רה"מ (רויטרס)

בעוד באירן חוגגים את השגת ההסכם ההיסטורי עם המעצמות, בכירים בישראל מבקרים בחריפות ויוצאים נגדו בכל תוקף: גורמים בלשכת ראש הממשלה ושרים בקבינט המדיני-ביטחוני טוענים שזהו הסכם רע שמעניק לאירן בדיוק את מה שרצתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההסכם מאפשר לאירן גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתוכנית הגרעין שלה. ההסכם מאפשר לאירן להמשיך ולהעשיר אורניום, משאיר לה את כל הצנטריפוגות שמאפשרות לה לייצר את החומר הבקיע לנשק גרעיני ואף אינו מביא לפירוק הכור באראק", מסרו גורמים בלשכת נתניהו.

"הלחץ הכלכלי שאירן מצויה בו יכול היה להביא להסכם טוב בהרבה שמפרק את יכולת הגרעין של אירן", נמסר בנוסף מלשכת ראש הממשלה, שצפוי להתייחס עצמו להסכם בפתח ישיבת הממשלה הבוקר.

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב להסכם שנחתם עם אירן בראיון לגלי צה"ל ואמר כי מדובר ביצירת "מצב חדש לחלוטין. האחריות לעתידו של עם ישראל היא בידי ממשלת ישראל בלבד. הממשלה חייבת לקחת אחריות ולהחליט מה קורה מעתה והלאה".

מתקן גרעין באירן (רויטרס)

"אירן קיבלה את מה שרצתה"

״קמנו הבוקר למציאות שבה בז'נבה נחתם הסכם רע, רע מאד", אמר השר הכלכלה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט. בריאיון לחדשות 2 הבהיר השר כי "ההסכם שנחתם מעניק לאירן בדיוק את מה שרצתה - גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתכנית הגרעין שלה. אם בעוד חמש שנים תתפוצץ מזוודה גרעינית בניו יורק או מדריד, זה יהיה בגלל ההסכם שנחתם הבוקר. המערכה עוד ארוכה, ונמשיך לפעול בכל מימדי הפעולה". בתום דבריו ציין בנט בנוסףן כי ישראל לא תהיה מחויבת להסכם שמסכן את קיומה.

גם שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-בטחוני יאיר לפיד, ביקר אף הוא את ההסכם שהושג בראיון שהעניק לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל: "הייתה פה ברירה בין דבר לכולירע. אנחנו היחידים שצעקנו שהמלך הוא עירום. היו לנו פה רק ברירות רעות. מהרגע הראשון צריך היה לעבוד ביתר אינטימיות עם האמריקנים. עשינו ככל שביכולתנו ועכשיו נצא לדרך ארוכה לשיפור התנאים לקראת הסכם קבע".

עוד הוסיף לפיד כי "נתניהו עשה כל מה שהוא יכול, כולנו עמדנו ועומדים מאחוריו בנושא הזה. התגבש הסכם שהוא לא טוב ולא כזה שרצינו, אנחנו צריכים לדאוג לכך שזה שלב ביניים ושההסכם הסופי יהיה טוב יותר".

לפיד תהה כיצד העולם יכול לקבל הסכם עם אירן, כאשר יש ברשותה קרוב ל-20 אלף צנטריפוגות: "שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הניף את אגודלו לאות ניצחון על הסכם שלא מפרק צנטריפוגה אחת. איך העולם כושל מלהתסכל על זה? מקסיקו וקנדה הן מדינות עם יכולות גרעיניות ואין להם צנטריפוגות ,לאירן יש 19 אלף. ודאי שהסכם דיפלומטי טוב ממלחמה, אבל לא הסכם כזה. זה שמשהים את הכור באראק זה התחלה אבל לא מספיק. נקודות המבחן הן רבות בזמן הקרוב".

"ההסכם היה ונשאר גרוע"

השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ אמר כי ההסכם שהושג עם אירן רע במיוחד וכי "התיקונים שהוכנסו אליו ברגע האחרון רחוקים מלהניח את הדעת". לדבריו, "ההסכם היה ונשאר גרוע, ויקשה על השגת פתרון קבע ראוי. אירן מוליכה את העולם שולל, וזה משהו שישראל לא יכולה להיות חלק ממנו". עם זאת, אמר שטייניץ כי ישראל תמשיך להתעקש על עמדותיה ולעבוד בשיתוף פעולה עם ידידיה ועמיתיה בארה"ב ובעולם "כדי לחתור לפתרון מקיף".

שר התיירות עוזי לנדאו אמר שמדובר בהסכם קשה: "כאשר יש צד אחד שלהוט לחתום על הסכם בכל מחיר עם מדינות המערב, צריך לצפות לכך שיש להסכם סעיפים לא מעטים שבעבור אירן מהווים הישג לא קטן. אחד ההישגים של אירן הוא שאחרי שהפרה את החלטות מועצת הביטחון שנים ארוכות, היא שומרת בידיה אורניום מועשר בהיקף של חמישה אחוזים".

"זה קשה מכל בחינה כיוון שמה שחשוב כרגע הוא מספר הצנטריפוגות שיש בידה, שהוא כזה שהיא יכולה להגיע באמצעותו לחומר בקיע - ומשם לפיתוח נשק גרעיני", הוסיף לנדאו.

סגן שר החוץ זאב אלקין אמר כי ההסכם שהושג בז'נבה הוא הרע במיעוטו: "נערכנו לחתימת ההסכם. בטרם הוא נחתם, היה רצון של כל המעצמות ללכת בכל מחיר על הסכם, שהנוסחה הראשונית שלו הייתה הרבה יותר גרועה. הייתה פעילות ישראלית בנושא וגם צרפתית. אם היינו יושבים בחיבוק ידיים, הסכם בתנאים האלה לא היה מושג. כעת עיקר פעילותנו תכוון לשיפור התנאים לקראת הסכם קבע".

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

"חמינאי: ההסכם עם המעצמות - בסיס לצעדים הבאים של אירן"

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות