ליברמן מזהיר: "אירן תחל במרוץ חימוש גרעיני, שלא נראה בסרטי אימה"

על רקע השיחות שנכנסו ליומן ה-3 בז'נבה, התריע שר החוץ מפני השלכות של הסכם עם אירן שיאפשר לה להעשיר אורניום. "אירן מעשירת אורניום תביא למרוץ חימוש מטורף שאין אפילו בסרטי אימה הוליוודיים", טען. על יחסי ישראל-ארה"ב אמר: "יש להתחשב באמריקנים ולהבין - ישראל אינה בעלת הברית היחידה של ארה"ב"

מתריע מהשלכות הסכם עם אירן. ליברמן (חדשות 2)

כשבוע לאחר ששב לתפקידו באופן רשמי, נשא היום (ו') שר החוץ אביגדור ליברמן נאום מדיני בכינוס הנדל"ן השנתי ה-16 של ארגון הקבלנים והבונים באילת. על רקע השיחות הנמשכות בז'נבה בין אירן למעצמות, התייחס שר החוץ החדש-ישן להסכם אפשרי עם אירן. "ברגע שהעולם יאפשר לאירן להעשיר אורניום ולהפוך למדינה סף גרעינית - גם כל שאר המדינות במזרח התיכון ירצו", הזהיר ליברמן, "ויחל מרוץ חימוש גרעיני מטורף שגם סרטי האימים הנוראיים ביותר שנעשים בהוליווד לא מתקרבים לתאר אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הויכוח העיקרי במו"מ המתנהל בז'נבה הוא על ההכרה בזכותה של אירן להעשיר אורניום ולהפוך למדינת סף גרעינית. אירן היא לא יפן ולא גרמניה, שגם הן מדינות סף אך הן מדינות אחראיות, שוחרות שלום עם שיקול דעת ואיזונים - דברים שאין באירן אפילו אחד מהם", פתח ליברמן את דבריו, והסביר כי לכן "אסור להסכים למצב שבו אירן תוכל בכל רגע להפוך למדינה עם פצצה גרעינית".

לדברי שר החוץ, האיום של אירן גרעינית הוא על העולם כולו וקודם כל על שכנותיה הקרובות של אירן. "דברי השטנה של חמינאי כלפי היהודים השבוע אינם מעידים כי האירנים הם רודפי שלום", הוסיף.

"ישראל אינה בת הברית היחידה של ארה"ב, יש להתחשב בה"

"יש להקל על ארה"ב כבת ברית" (עמוס בן גרשום, לע"מ)
השר ליברמן התייחס בנאומו גם לקשרים בין ישראל לארה"ב, שידעו בתקופה האחרונה כמה משברים בעקבות חילוקי הדעות בנושא האירני. "ישראל לא יכולה להתנהל בעולם המודרני ללא תיאום וסיוע של ארה"ב, שהיא הפרטנר העיקרי והאסטרטגי החשוב ביותר של מדינת ישראל", הבהיר שר החוץ.

"דווקא בשל כך עלינו להבין כי ישראל היא לא בת ברית יחידה של ארה"ב ועלינו להתחשב גם בקשיים שלהם ולעזור להם בכך שנפתח מדיניות חוץ מגוונת, ניצור עוד בריתות מדיניות, לא נהיה סמוכים רק על שולחנם ונביא לשולחן המשותף תשומות נוספות", הסביר, "אף ברית עם אף מדינה אחרת לא תשתווה לקשר המיוחד של ישראל וארה"ב, אך חיזוק מעמדה של ישראל ופיתוח קשרים נוספים יועילו גם לישראל וגם לארה"ב".