קרי: "סוגיית העשרת האורניום לא תיקבע בהסכם הביניים"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר כי סוגיית העשרת האורניום באירן לא תיפתר במסגרת סבב השיחות הנוכחי עם אירן ולמעשה תוכרע בהסדר הקבע בלבד. במקביל גורמים במערב דיווחו כי שרי החוץ של המעצמות עשויים להמריא לז'נבה כבר בסוף השבוע אם השיחות יובילו להסכם

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי (AP)

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי אמר הלילה (ה') כי סוגיית העשרת האורניום על ידי האירנים לא תיפתר במסגרת השיחות עמם המתקיימות בז'נבה. "הדבר יוכרע רק בהסדר קבע", הצהיר קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי קרי, סוגיית ההעשרה הסבוכה לא תיפתר במסגרת הסדר הביניים המתגבש בימים אלו מול ממשל רוחאני. מנגד ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי שרי החוץ של מעצמות המערב ימריאו לשוויץ בימים הקרובים, אם המגעים המתנהלים עם האירנים בנוגע לפיתוח תכנית הגרעין אכן יניבו תוצאות לקראת חתימה על הסכם. העניין פורסם במקביל לדיווחים מפיהם של גורמים המעורבים בשיחות בין אירן והמערב בז'נבה שהעידו כי נוצר משבר אמון במהלך המשא ומתן שנפתח אמש (ד') ואף הפנו אצבע מאשימה אל האירנים. בטהרן טוענים כי אכן נוצר פער בינם לבין המעצמות וביקשו לנצל את היממה האחרונה כדי להתגבר על המחלוקות.

האירנים דרשו ערבויות מפני מצב בו ההסכם יבוטל שוב, כפי שלטענתם קרה בפעם הקודמת, לאחר שהתעקשות מכיוונה של צרפת גרמה למערב לחזור בו. קיים גם פער בין תפיסת אירן לגבי "זכותה להעשיר אורניום" לבין תפיסת המעצמות בנושא.

לאחר שיחה בין שרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון לשר החוץ של אירן מוחמד זריף, נפגשו כל הצוותים למליאה שנערכה מספר דקות. האם זה מעיד על כך ששוקם האמון? עדיין מוקדם לדעת.

גורם אמריקני בכיר אמר בשיחה עם כתבים בשוויץ כי ניתן יהיה לגשר על הפערים. נראה כי האמריקנים אופטימיים יותר מהאירנים, והם נמנעים מלגנות את הדברים הקשים שאמר המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי על ישראל והמערב. 

יחד עם זאת, אמרו הערב בכירים אמריקניים, כי "יהיה קשה מאוד" להגיע לעסקה עם אירן - אם כי הדבר עדיין אפשרי. "אני חושב שאנחנו יכולים לעשות זאת, אם אכן נעשה זאת - נצטרף לחכות ולראות כי זה יהיה קשה", אמרו. הם הדגישו כי רובן המכריע של הסנקציות על אירן ייאכף בקפידה, ללא קשר להסכם שייחתם עם אירן.

צוותי המו"מ של המערב ואירן בז'נבה (רויטרס)

צרפת: "דבריו של חמינאי פוגעים בשיחות"

שעות ספורות לפני חידוש שיחות הגרעין בז'נבה אתמול (ד') בין אירן לבין המעצמות, שיגר המנהיג העליון של אירן איום לעבר ישראל ומדינות המערב. "נכה בפניהם של התוקפנים באופן כזה שלא ישכחו", אמר האייתולה עלי חמינאי, מבלי לנקוב בשמה של מדינה מסוימת, בנאום שנשא בבסיס צבאי במדינה.

"חברי צוות המשא ומתן הצרפתי לא נכנעים רק לארצות הברית, אלא כורעים ברך בפני המשטר הישראלי", המשיך חמינאי בטון התקיף. "אירן לא תיסוג כהוא זה מזכויותיה הגרעיניות". על רקע ההערכה כי הסכם בין אירן לבין שש המעצמות עשוי להיחתם כבר ב-24 השעות הקרובות, אמר חמינאי כי הוא אינו מתערב ישירות במשא ומתן המתנהל בז'נבה. עם זאת הדגיש חמינאי כי הציב "קווים אדומים" לנציגי אירן בשיחות.

בצרפת גינו בחריפות את דבריו של חמינאי. "הדברים אינם מתקבלים על הדעת", אמרה דוברת הממשלה הצרפתית. "ההתבטאויות האלה פוגעות בשיחות על תכנית הגרעין".