נתניהו ימריא לפגישה עם פוטין

ראש הממשלה בנימיון נתניהו ימריא הבוקר לרוסיה וייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים צפויים לדון בעיקר בשיחות הגרעין עם אירן, ובהסתייגויות הישראליות מההסכם המתגבש. בישראל מעריכים: הביקור מיועד למזער נזקים ולא לבלום את ההסכם

ייפגשו היום ברוסיה. נתניהו ופוטין, ארכיו (רויטרס)

במקביל לשיחות הגרעין המתחדשות בז'נווה, ימריא הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה. נתניהו ייפגש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שבמרכזה שיחות הגרעין עם אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו צפוי להציג בפני פוטין את החששות של ישראל מההסכם המתגבש ואת התחזית לקריסת משטר הסנקציות, וכמו כן ינסה לשכנע את רוסיה להקשיח את הדרישות מאירן. בכירים בישראל מודעים לכך שרוסיה ככל הנראה לא תציג עמדה קשיחות גדולה יותר מאשר צרפת או ארצות הברית ועל כן הביקור עוסק במיזעור נזקים ולא בבלימת המהלך המדיני עם אירן.

ערב חידוש המשא ומתן בין המעצמות לאירן על נושא הגרעין, נשיא ארה"ב ברק אובמה יזם פגישות אישיות עם סנטורים נבחרים אשר עשויים ללחוץ להוספת עיצומים על אירן, וביקשו מהם שלא לאשר סנקציות חדשות בזמן השיחות.

"הקלה בסנקציות - מוגבלת והפיכה"

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, טען כי הוספת סנקציות עשויות להיות חלק מ"תגובה חזקה" לתרחיש בו אירן לא מסכימה להצעת המעצמות. עם זאת, הוסיף קרני, על המחוקקים לאפשר זמן לדיונים הדיפלומטיים. לדברי קרני, ההקלה הראשונית המוצעת היא "מוגבלת, זמנית והפיכה".

"יש לנו הזדמנות לעצור את התקדמות תכנית הגרעין האירנית ולהחזיר אותה אחורה, תוך כדי נסיון להגעה לפתרון מקיף", נאמר בהודעת הבית הלבן, שהזהיר כי ללא הסכם, אירן תמשיך בהעשרה ובהגדלת מאגר האורניום, בהתקנת צנטריפוגות חדשות ופיתוח הכוח באראק.

"יש לי ביטחון שהסנקציות לא יקרסו. חלק מהסיבה לכך היא שאיננו נוגעים בסנקציות החזקות ביותר - נפט, בנקים והשירותים הכלכליים, שפגעו בכלכלה האירנית. אנחנו רק מאפשרים להם גישה לחלק קטן מהנכסים שהוקפאו", אמר הנשיא אובמה באירוע בחסות העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

אובמה הגדיר את משטר הסנקציות הנוכחי "החזק ביותר אי פעם". "בגלל שהסנקציות היו כל כך אפקטיביות, הצלחנו להחזיר את אירן לשולחן המשא ומתן". "אני לא יודע אם נהיה קרובים להסכם השבוע או בשבוע הבא, אבל מהות ההסכם תהיה עצירת התקדמות תכנית הגרעין".

לאחר עשור: בריטניה ואירן שבו לשוחח

לראשונה מזה עשר שנים, נשיא אירני וראש ממשלה בריטי שוחחו הלילה (ג') בטלפון. בשיחה שהתפתחה בין חסן רוחאני לדיוויד קמרון, דיברו השניים על המשא ומתן בנושא הגרעין ועל המצב בסוריה.

דובר משרד ראש הממשלה הבריטי סיפר כי בשיחה קמרון בירך את רוחאני על הצעדים שנקטה מדינתו מאז כניסתו לתפקיד. כמו כן, שני הצדדים הסכימו כי נעשתה התקדמות משמעותית בסבב השיחות הקודם בז'נבה. "חשוב לנצל את ההזדמנות של סבב השיחות הקרוב", אמר קמרון לרוחאני. את השיחה בין השניים, יזם קמרון כהכנה לקראת סבב השיחות. כך לפי הודעה שפרסם משרדו של ראש הממשלה הבריטי.