קרי לנתניהו: זכותך להתנגד להסכם עם אירן

ערב הסבב השלישי לשיחות בז'נבה, השיב מזכיר המדינה האמריקני לקריאותיו של נתניהו בנושא ההסכם עם אירן. "יש לו כל זכות להגן על מה שהוא מאמין שהם האינטרסים שלו", אמר קרי אך הבהיר: "הסכם לא יהפוך את ישראל לפחות בטוחה – אלא יפחית את הסיכון". בנט: "עסקה רעה - תוביל למלחמה"

קרי משיב לנתניהו. ארכיון (AP)

יומיים לפני פתיחתו של הסבב השלישי לשיחות בז'נבה, השיב הערב (ב') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לקריאותיו של ראש הממשלה ואמר כי יש "לו כל זכות" להתנגד לעסקה אפשרית עם הגרעין האירני, אולם חששותיו כי ההסכם יותיר את ישראל פגיעה - חסרי בסיס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשברקע המתיחות בין וושינגטון לירושלים בנושא האירני, אמר קרי כי יש לו כבוד רב לנתניהו ולדאגותיו, אך טען כי הסכם לא רק שלא יהפוך את ישראל לפחות בטוחה - אלא יפחית את הסיכון בה נתונה המדינה.

"אני מכבד את דאגותיו למדינתו", אמר קרי לכתבים במסיבת עיתונאים שערכה מחלקת המדינה, עם ביקורו של שר החוץ הטורקי, אחמט דאבוטוגולו. "ראש הממשלה צריך לבטא את חששותיו ויש לו כל זכות בעולם להצהיר על עמדתו בציבור ולהגן על מה שהוא מאמין כי הם האינטרסים שלו".

הוא הדגיש כי ארה"ב מחוייבת לביטחונה של ישראל. "אין דבר שאנו עושים כאן, בתפיסה שלי, שיציב את ישראל בסיכון נוסף", הוסיף מזכיר המדינה, "למעשה, אני רוצה להבהיר זאת - אנו מאמינים כי הוא יפחית את הסיכון".

מתכוננים לסבב שיחות נוסף. ארכיון (רויטרס)

בנט: "הסכם טוב - ימנע מלחמה"

בריאיון הערב לכתבת CNN כריסטיאן אמנפור המשיך שר הכלכלה נפתלי בנט את עמדתו של נתניהו והתריע מפני עסקה רעה עם אירן. "עסקה רעה תוביל למלחמה", אמר בנט.

השר הבהיר כי אין דבר אשר ישראל רוצה בו פחות מאשר מלחמה. "יחד עם זאת", הצהיר בנט, "זה אחד מהמקרים האלה בהם הסכם רע יוביל למלחמה והסכם טוב ימנע מלחמה". מהי עסקה טובה? שר הכלכלה אמר כי מדובר בהסכם "שיפרק את מכונת הנשק הגרעיני".

הוא הזהיר גם מפני יצירת מצב בו אירן לא תבנה בפועל נשק גרעיני, אבל כן את היכולת לייצר כזה בכל זמן נתון "בתוך שישה שבועות". לדבריו, אם ייחתם הסכם רע - פעולה צבאית תהיה בלתי נמנעת.