נשיא צרפת לאחר פגישה עם נתניהו: נמשיך ללחוץ על אירן

הנשיא הצרפתי, שהגיע לביקור בן שלושה ימים בישראל, נועד עם ראש הממשלה במעונו ולאחר מכן קיימו שניהם מסיבת עיתונאים המשותפת שבמהלכה התייחסו למשא ומתן בין אירן למעצמות. "משא ומתן עדיף תמיד על שימוש בכוח", אמר הולנד. נתניהו: "עדיף לא להגיע לעסקה כלל מאשר עסקה רעה"

נשיא צרפת פרנסואה הולנד וראש הממשלה נתני (קובי גדעון, לע"מ)

לאחר טקס קבלת הפנים שנערך לו בנמל התעופה ופגישתו עם נשיא המדינה שמעון פרס, נועד הערב (א') נשיא צרפת פרנסואה הולנד עם בנימין נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים. בתום פגישתם ערכו נתניהו והולנד מסיבת העיתונאים משותפת, שאותה העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פגישתם של ראש הממשלה והנשיא הצרפתי עסקה בעיקרה בסוגיה האירנית, על רקע המשא ומתן המתקדם בין מעצמות המערב לטהרן בנוגע לתכנית הגרעין. "בקבלת הפנים בנתב"ג אמרת שעדיף להיות צודקים במיעוט מאשר טועים עם הרוב", פנה נתניהו להולנד. "לא יכולתי להסכים אתך יותר. העסקה שנמצאת על השולחן בז'נבה היא עסקה רעה ומסוכנת. ברצוני לשבח אותך על שנקטת עמדה שוקראת להפוך אותה לקשוחה יותר, אך אני מוטרד מכך שעסקה זו תקל באבחת עט אחת את הסנקציות על אירן, שנדרשו שנים להטילן".

לדברי ראש הממשלה, אירן לא מוותרת על דבר בתמורה להקלות. "אני רוצה פיתרון בדרכי שלום, אך כמו מזכיר המדינה קרי אני חושב שעדיף לא להגיע לעסקה כלל מאשר עסקה רעה", אמר נתניהו. "כעת הם אומרים שהם לא ידרשו שההסכם יכלול התייחסות לזכותם להעשיר לכאורה. הם יודעים וכולם יודעים שההסכם מאפשר להם להמשיך להעשיר. ההסכם הזה טוב לאירן בלבד, ורע לשאר העולם. עסקת החלומות של אירן היא הסיוט של העולם".

נתניהו הדגיש כי "הבחירה היא לא בין עסקה רעה למלחמה, להיפך - בכל יום שעובר אירן תחת לחץ כלכלי מתגבר. עם סבלנות ונחישות ניתן להגיע לעסקה טובה".

"המטרה היא שאיראן תוותר לעד על נשק גרעיני"

הולנד שהתקבל בחיבוקים במעון ראש הממשלה אמר כי נושא השלום והביטחון הוא מרכזי במדיניות ארצו. "גם כשאני מגיע למדינות ערב הם מדברים איתי על שלום וביטחון. המו"מ תמיד עדיף על שימוש בכוח. המטרה היא שאיראן תוותר לעד על נשקה הגרעיני. אנחנו מתנגדים להפצה גרעינית. באיראן ישנו רצון להעשיר אורניום אבל אנחנו קבענו דרישות סף והן תישארנה. צרפת רוצה הסכם רציני ומשמעותי ואנו נמשיך בלחץ. אם הסנקציות לא היו חזקות - איראן לא הייתה משתמשת במילים שבהן השתמשה בשבועות האחרונים".

נשיא צרפת פרנסואה נחת בצהריים בנמל התעופה בן גוריון, שם החל את ביקורו הראשון בישראל מאז נבחר לתפקיד. לאחר מכן הוא נפגש עם עמיתו הנשיא פרס. "סיימנו זה עתה פגישה חיובית ברוח הידידות העמוקה ורבת השנים שבין צרפת לישראל", אמר פרס בתום השיחה, שאותה הגדיר "טובה ומועילה מאוד".

"אזרחי ישראל אסירי תודה לצרפת שעמדה לצדנו בימים קשים ביותר ובשעות מאבק. לא נשכח זאת לעולם", הוסיף נשיא המדינה במסיבת עיתונאים משותפת. "תמיכתה של צרפת בישראל הייתה ייחודית ונותרה בלתי מעורערת".

פרס הדגיש כי גם היום צרפת ניצבת בשורה הראשונה, יחד עם האיחוד האירופי וארצות הברית, בהתנגדותה האיתנה, למנוע מההנהגה האירנית נשק גרעיני וטילים ארוכי טווח. "ישראל מעריכה את העמדה הנחושה של צרפת, תחת הנהגתך, ידידי פרנסואה הולנד, במערכה העולמית לבלום את שאיפותיה המסוכנות של אירן להשתלט על המזרח התיכון. אנו יחד במאבק זה ויחד ננצח בו".

מוקדם יותר, עם נחיתתו בישראל, אמר נשיא צרפת כי ארצו לא תשלים עם אירן גרעינית. "כל עוד איננו בטוחים שאירן ויתרה על תכנית הגרעין שלה, נמשיך בדרישותינו ובסנקציות הקיימות", הדגיש הולנד. הנשיא הצרפתי הוסיף כי צרפת לוקחת בחשבון את דאגות ישראל מתכנית הגרעין האירנית, ואמר בעברית כי "תמיד אישאר חבר של ישראל".