"אובמה יזמין את נתניהו לביקור מדיני"

מקורות בבית הלבן טענו כי ראש הממשלה נתניהו יוזמן לביקור מדיני רק לאחר 30 ביוני, על מנת שלא להפריע לגיבוש ההסכם עם אירן. גורמים שעודכנו בפגישת אובמה עם מנהיגים יהודים טענו כי "פיוס לא נראה באופק", והנשיא אף רמז כי פגישה עם נתניהו "תהפוך לפריקת תסכולים"

ארכיון (רויטרס)

איחוי הקרע בפתח? לאחר המתיחות הפומבית סביב תכנית הגרעין, צפוי נשיא ארה"ב ברק אובמה להזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור מדיני בוושינגטון - כך דיווח לפנות בוקר (חמישי) ה"ניו יורק טיימס". עם זאת, מקורות בבית הלבן טוענים כי נתניהו יוזמן רק לאחר 30 ביוני, תאריך היעד לשיחות הגרעין עם אירן, על מנת שלא יחבל במאמצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי בסביבת הנשיא אובמה מעריכים שהוא יפעל לשיפור הקשרים עם נתניהו. בשבוע שעבר נפגש אובמה עם מנהיגים יהודים בבית הלבן והדגיש בפניהם את מחויבותו לישראל, אך כשנשאל אם יזמין בקרוב את נתניהו, השיב אובמה: "עוד לא". בבית הלבן מעריכים כי העיכוב בהרכבת הממשלה מאפשר "מרחב תמרון" לממשל האמריקני במועד הזימון של נתניהו.

על פי הדיווח בעיתון, אובמה אמר לבכירים היהודים כי פגישה פנים אל פנים עם נתניהו "תסתיים באוורור התסכולים של ראש הממשלה על המדיניות שלי", בעיקר סביב תכנית הגרעין. גורמים אנונימיים שתודרכו בתוכן הפגישה דיווחו כי הכעס בין השניים היה ניכר על פניו של אובמה.

"פיוס לא נראה באופק"

הנשיא האמריקני הדגיש כי לעת הזו הוא ישוחח עם נתניהו בטלפון, וכל הזמנה "תחכה לאחר 30 ביוני" - תאריך היעד לשיחות הגרעין. הביקור המתוכנן של נתניהו, אם אכן ייערך, הוא חלק ממדיניות אמריקנית לשיפור היחסים שהגיעו לשפל לאחר נאומו של נתניהו בקונגרס: בין השאר ישתתף סגן הנשיא ביידן בחגיגות יום העצמאות בוושינגטון שתיערכנה היום.

גורמים בבית הלבן מעריכים כי פיוס של ממש "לא נראה באופק", אלא ניסיון אמריקני לרכך את הביקורת על ההסכם עם אירן. דן קרצר, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל, אמר לעיתון: "הממשל הוא פרגמטי, וכעת הנושא שעל השולחן הוא יצירת תנאים להסכם סביר עם אירן".