עריקאת: ישראל מכשילה את המו"מ

יו"ר צוות המו"מ הפלסטיני הפורש התייחס בריאיון מיוחד לתכנית "שש" עם עודד בן עמי לשיחות המדיניות עם ישראל, והאשים את ההנהגה הישראלית בטרפוד התהליך. "אי אפשר לבנות 24 אלף יחידות דיור בהתנחלויות ולומר 'אנחנו מעוניינים בשלום'"

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני הפורש, סאיב עריקאת, תוקף היום (ה') את ההנהגה הישראלית בהכשלת שיחות השלום ומפנה אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי, פירט עריקאת את הסיבות שהובילו אותו להגיש את התפטרותו מצוות השיחות הפלסטיני. "אני מאוד רוצה לנהל משא ומתן, אבל אני לא רוצה שיכתיבו לי אותו", אמר עריקאת. "אני חושב שהמשא ומתן האמיתי מתקיים בין ראש הממשלה לבין השרים אריאל, יעלון וליברמן".

לדבריו לא חלה כל התקדמות בהבנות בין הצדדים מאז נפתחו השיחות, ועל כך מעידה המציאות. "חשבתי שאני שם כדי למצוא פתרון של שתי מדינות על בסיס גבולות שישים ושבע, וכל מה שקרה במאה ימי המשא ומתן הוא הכרזות על יותר מששת אלפים יחידות דיור, עוד לפני עשרים אלף היחידות האחרונות, 19 פלסטינים נהרגו, יותר 129 בתי פלסטינים נהרסו, והתגברות האלימות מצד המתנחלים", מחה. "אתם כבר לא רואים אותנו יותר. אתם לא רואים את השכנים שלכם שחיים מספר קילומטרים מכם".

"לא שומע שנתניהו אומר אמת" (לע"מ)

אני לא שומע את נתניהו אומר אמת

בהתייחסו להכרזת משרד הבינוי והשיכון על תכניות בנייה נוספות באזור E1, טוען עריקאת כי מדובר בצעד שיקשה על הצדדים לכונן הסכם אמיתי. "המשא ומתן הוא על דבר אחד: להציל חיים של ישראלים ופלסטינים, באופן שיאפשר להם לחיות באופן נורמלי", אמר עריקאת. "דמיינו שאני מכריז היום שאני רוצה לבנות 24 אלף יחידות דיור בישראל לערבים, ולאחר מכן אדבר על פתרון של שתי מדינות. אני רוצה לשמוע את נתניהו אומר את זה לעם בישראל".

לדבריו ישראל היא זו שמחפשת מילוט משולחן השיחות, בעוד שהפלסטינים קיבלו עליהם את התנאים המוקדמים שהציבה. "אנחנו כאן כדי להשיג פתרון של שתי מדינות על בסיס גבולות 1967", אמר עריקאת. "הפלסטינים קיבלו את חילופי השטחים ואת הגבלת הכוח הצבאי של המדינה הפלסטינית בעתיד (כוח משטרה ולא צבא). קיבלנו את כל התנאים שישראל הציבה לנו בנושא הזה, ואני עדיין לא שומע את נתניהו אומר את האמת לעם בישראל".

ב-5 בנובמבר הגישו סאיב עריקאת ומוחמד שתאיה את התפטרותם מצוות המשא ומתן הפלסטיני. כיום מבקש עריקאת להבהיר כי המהלך לא נעשה מתוך כוונה לחבל בסיכויי המשא ומתן. "כשהתפטרנו מצוות המשא ומתן ביקשנו מהנשיא למצוא מישהו אחר", סיפר. "אנחנו רוצים שלום, והדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לחבל במשא ומתן ובתהליך השלום. אני מתפלל שהישראלים לא יחשבו שהם עושים לי טובה כשהם יושבים איתי למשא ומתן. הדבר היחיד שיכול להוביל להתקדמות בעניין הוא הוא הצהרה כנה של ראש הממשלה נתניהו".

לסיכום התייחס עריקאת לסוגיית שחרור האסירים הפלסטינים והכחיש בתוקף את הדיווחים על כך שהמהלך בוצע בתמורה להמשך הבנייה בשטחים. "בצד הישראלי הלכו רחוק והתחילו לספר שקרים על כך שעשינו הסכם סביב שחרור האסירים הפלסטינים בתמורה להיתרי בנייה בהתנחלויות", מחה עריקאת. "אני עשיתי את ההסכם עם קרי, וההתחייבות היחידה בתמורה לשחרור האסירים הייתה שלא נפנה לאו"ם בנוגע לשדרוג מעמדנו הבינלאומי, אבל אז אני שומע גורמים ישראלים רשמיים, ובהם ראש הממשלה, שמספרים כי העסקה הייתה שחרור אסירים תמורת בנייה".